Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Wszyscy bali się premiery kolejnej gry z serii Stalker. Nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie: co wpisać w tym cholernym opisie?
Regulamin forum
Przy zadawaniu pytania związanego z problemem dotyczącym modyfikacji, prosimy o podawanie treści całego loga błędu.
Lokalizacja logów:
Windows XP - C:\Documents and Settings\All Users\Moje dokumenty\S.T.A.L.K.E.R. - Zew Prypeci\logs
Windows Vista/7 - C:\Users\Public\Documents\S.T.A.L.K.E.R. - Zew Prypeci\logs
Steam - X:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Stalker Call of Pripyat\_appdata_\logs

Logi tagujemy w [ CODE ][/ CODE ].

Jeżeli chcesz zadać pytanie na temat fabuły, to sprawdź najpierw, czy odpowiedzi nie znajdziesz w SOLUCJI.

Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez Czarnobylski Szabrownik w 12 Lip 2021, 17:03

Witam miłośników zony,

Obszukałem się na różnych forach, ale nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. Mam mocnego laptopa, oczywiście jak na Zew Prypeci i mam problem z naprawdę mizerną wydajnością.
Mój sprzęt:
Lenovo Legion 5
AMD RYZEN 7 4800H (8 rdzeni, 16 wątków 2,9 GHz, 4,2 GHz w boostcie)
Karta zintegrowanana: Vega 7
Dedykowana: RTX 2060 6GB
2x8GB RAM 3200Mhz
Windows 10

Zew Prypeci posiadam na GOGu. Jedyny mod jaki mam zainstalowany to Pripyat Reclamation Project 1.1.
Gra nie chciała się uruchamiać, dopóki na pliku .exe nie ustawiłem zgodności windows 95.
Opis problemu:
Na dedykowanej karcie (rtx 2060) niezależnie od ustawień graficznych i wersji DX gra chodzi fatalnie. Biegając po bagnie daleko od osad, typu Skadowsk mam stabilne 120fps (zablokowane) nawet ze wszystkimi suwakami w prawo na DX11 , kiedy zbliżam się do rzeczonego Skadowska lub innego zaludnionego miejsca gra zaczyna nie tylko zwalniać do 30FPS, ale również pojawia się okropny stuttering. Obniżanie detali i zmiana na DX9 niewiele pomaga.
Postanowiłem więc coś sprawdzić. Ustawiłem Rozszerzone Pełne Dynamiczne Oświetlenie (DX9) oraz ustawienia jakości Wysokie, bez ruszania zaawansowanych. Jak już wspomniałem na dedykowanej karcie chodzi to kiepsko, ale przestawiłem grę na integrę Vega 7 i nagle, co dziwne stuttering zniknął, FPS w Skadowsku oscyluje między 50 a 60, a poza nim od 60 do 100 nawet w zależności od miejsca. Niby mógłbym tak grać, ale co to za porządki, że gra chodzi lepiej na śmiesznej integrze niż na solidnym dedyku. Cień Czarnobyla i Czyste Niebo nie wykazują takiego problemu.
Próbowałem już:
Instalacja complete moda, ale się nie odpalił.
Open Xray - nie startuje.
Call of Pripyat x64 engine - również nie startuje.
Kilkukrotna reinstalacja i kombinowanie z trybem uruchom jako administrator. - nie pomaga lub sprawia, że gra się nie uruchamia.

To by było na tyle. Jeśli ktoś spotkał się z takim problemem lub ma jakieś pomysły co bym mógł jeszcze zrobić, to proszę o odpowiedź.
Czarnobylski Szabrownik
Kot

Posty: 5
Dołączenie: 12 Lip 2021, 16:24
Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 0

Reklamy Google

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez doomer77 w 12 Lip 2021, 18:29

Niedawno miałem nieco inny problem, chodziło bowiem min. o stabilność, ale coś mi podpowiada, że rozwiązanie będzie to samo - zainstaluj "alternatywną" wersję.
Masz oryginał, możesz sobie instalować co chcesz. U mnie wersja steam zwyczajnie nie chciała współpracować, alternatywna odpaliła od razu i działa bez żadnych crashy, z suwakami w prawo i niemal bez żadnych ścinek (w końcu to xray).
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez tom3kb w 12 Lip 2021, 18:37

doomer77 napisał(a):zainstaluj "alternatywną" wersję.
Masz oryginał, możesz sobie instalować co chcesz.

Ta jasne :E
Awatar użytkownika
tom3kb
Łowca

Posty: 540
Dołączenie: 10 Maj 2014, 17:08
Ostatnio był: 22 Sie 2023, 03:25
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 92

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez Czarnobylski Szabrownik w 12 Lip 2021, 20:19

doomer77 napisał(a):Niedawno miałem nieco inny problem, chodziło bowiem min. o stabilność, ale coś mi podpowiada, że rozwiązanie będzie to samo - zainstaluj "alternatywną" wersję.
Masz oryginał, możesz sobie instalować co chcesz. U mnie wersja steam zwyczajnie nie chciała współpracować, alternatywna odpaliła od razu i działa bez żadnych crashy, z suwakami w prawo i niemal bez żadnych ścinek (w końcu to xray).


Próbuje googlować, ale nie wiem o co kaman. Czym jest wersja "alternatywna"? Gdzie to znaleźć?
Edit: Ok, zatrybiłem. Wolałbym jednak pykać taką wersje jaką mam. Nie uśmiecha mi się szukać teraz jakieś "alternatywnej wersji" po jakiś wątpliwej reputacji serwisach.
Czarnobylski Szabrownik
Kot

Posty: 5
Dołączenie: 12 Lip 2021, 16:24
Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 0

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez mbwrobel w 14 Lip 2021, 16:45

Sprawdź, czy gra Ci startuje na dedykowanej RTX 2060, a nie na integrze.
mbwrobel
Stalker

Posty: 81
Dołączenie: 04 Gru 2011, 15:16
Ostatnio był: 17 Sie 2023, 09:13
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Storming Obokan
Kozaki: 14

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez Czarnobylski Szabrownik w 17 Lip 2021, 07:52

mbwrobel napisał(a):Sprawdź, czy gra Ci startuje na dedykowanej RTX 2060, a nie na integrze.


Muszę Cię prosić, żebyś przeczytał raz jeszcze to co napisałem. W skrócie, na dedykowanej chodzi do dupy, na integrze bez rewelacji, ale sporo lepiej.
Czarnobylski Szabrownik
Kot

Posty: 5
Dołączenie: 12 Lip 2021, 16:24
Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 0

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez Cromm Cruac w 07 Sie 2021, 11:32

Trochę późna odpowiedź ale lepiej taka niż żadna, nie?
To nie GPU klatkuje a CPU. Im więcej do przemielenia AI i NPCów (np. koło Skadowska) tym gorzej. Procki dzisiaj wcale nie mają wiele szybszych rdzeni niż kiedyś, po prostu jest ich więcej. A XRay chodzi tylko na jednym rdzeniu i nie wydala. Możesz mieć najmocniejszą grafę a i tak będziesz miał pokaz slajdów w Skadowsku.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian

Za ten post Cromm Cruac otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Józio.
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez Czarnobylski Szabrownik w 09 Sie 2021, 15:54

Cromm Cruac napisał(a):Trochę późna odpowiedź ale lepiej taka niż żadna, nie?
To nie GPU klatkuje a CPU. Im więcej do przemielenia AI i NPCów (np. koło Skadowska) tym gorzej. Procki dzisiaj wcale nie mają wiele szybszych rdzeni niż kiedyś, po prostu jest ich więcej. A XRay chodzi tylko na jednym rdzeniu i nie wydala. Możesz mieć najmocniejszą grafę a i tak będziesz miał pokaz slajdów w Skadowsku.


Pewnie chodzi na jednym, ale jak wczytasz w mój opis problemu, to odkryjesz, że to prawdopodobnie nie jest problem z prockiem. Na dedykowanej karcie w Skadowsku gra zjeżdża mi do ze 120 fps do 30-40. Zmiana detali czy DXa niewiele zmienia w tej materii. Po przełączeniu na integrę (Vega 7) gra chodzi o wiele lepiej. 50-60 FPS w Skadowsku przy tych samych ustawieniach graficznych jak przy dedykowanej karcie. Gra ewidentnie ma jakiś problem z RTX 2060 i myślałem, że może ktoś tu zna jakiś fix. Obszukałem się po różnych forach, również zagranicznych, ale nie znalazłem rozwiązania. Grę już dawno przeszedłem na tej integrze, ale jeśli znajdzie się jakieś rozwiązanie, to będzie na przyszłość.
Czarnobylski Szabrownik
Kot

Posty: 5
Dołączenie: 12 Lip 2021, 16:24
Ostatnio był: 01 Sty 1970, 02:00
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 0

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez Cromm Cruac w 10 Sie 2021, 16:50

To spróbuj zaistalować starsze drivery GPU. Miałem podobny problem w Fallout 4 na mojej 2080Ti. Na najnowszych driverach klatkowało do 10-15FPS w pewnych momentach. Zjechalem do wersji 442.59 i problem zniknął - 120FPS niemal wszędzie.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Zew prypeci, mocny komputer, słaby klatkarz.

Postprzez Dawid0ss w 21 Sty 2022, 13:19

Kiedyś to praktykowałem

Po załadowaniu save, wracasz do pulpitu -> menedżer zadań -> zakładka "szczegóły" i tutaj ustawiasz koligację (affinity) rdzeni dla xray engine, najpierw ustaw jeden rdzeń, wróć do gry, chwilę odczekaj, ponownie do pulpitu, i teraz dodaj jeszcze dwa-trzy rdzenie i powrót do gry. W ten sposób wymusisz na grze, aby korzystała z większej ilości rdzeni.

Obecnie już się w to nie bawię, wiec może jednak sprzęt robi różnicę. Mody Complete + Absolute Nature, odpalone all na max i stałe 60 fps

p.s. Na Ryzenach warto wyłączyć SMT

Pzdr

i5 13600KF
RTX 4070 Ti
2x16GB DDR4 3600Mhz
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Łowca

Posty: 401
Dołączenie: 02 Kwi 2008, 17:32
Ostatnio był: 05 Mar 2024, 20:03
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: Bulldog 6
Kozaki: 5


Powróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt48 oraz 5 gości