Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za prawem do posiadania broni w Polsce?

Tak
121
62%
Nie
59
30%
Mi to obojętne
16
8%
 
Razem głosów : 196

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Royaliste w 16 Gru 2012, 23:32

A no właśnie, całkowicie zapomniałem o prawie w Szwajcari. Przez ten szum wokół USA skupiłem się wokół Ameryki.
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Polityka_broni_w_Szwajcarii#section_7
Gorąco polecam przeczytać ;)
Awatar użytkownika
Royaliste
Stalker

Posty: 69
Dołączenie: 09 Gru 2012, 15:42
Ostatnio był: 16 Gru 2013, 20:20
Miejscowość: Wandea
Frakcja: Grzech
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 22

Reklamy Google

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez mdss w 17 Gru 2012, 10:30

ano właśnie...

Sęk w tym, że bezpieczeństwo jednostki w społeczeństwie zależy w znacznym stopniu od mentalności. Wprowadzenie w tej chwili u nas nieograniczonego prawa do posiadania broni zaowocowałoby niezłym chaosem i strachem wielu ludzi o własne życie.
Kraje takie jak Szwajcaria, czy USA mają długoletnią tradycję posiadania broni przez obywateli. Przytaczane są tu wskaźniki, że w USA jest kilka razy więcej przestępstw z bronią niż w Europie - ale trzeba tu uwzględnić jeszcze jeden parametr, czyli to, że z dostępem do broni jest różnie w różnych stanach. Te statystyki polecam przejrzeć - czy więcej jest w stanach z restrykcją dostępu do broni, czy z nieograniczonym dostępem ;)

Polecam lekturę tego artykułu http://nczas.com/wazne/dostep-do-broni-gwarantem-bezpieczenstwa/

Jestem za łatwym dostępem do broni - nie bezwarunkowym, ale zdecydowanie łatwym dostępem. W Polsce prawie wszystkie przestępstwa z udziałem broni palnej dokonywane są przy użyciu nielegalnej broni. Prawo nie zezwala przeciętnemu Kowalskiemu mieć broni, ale broń mają ci, którzy zdobywają ją nielegalnie - zawsze znajdzie się sposób jej pozyskania dla zainteresowanego. Więc jeśli w kraju tylko przestępcy (i służby) posiadają broń, to jest jak jest - przestępca zawsze jest górą.
W dodatku mamy źle skonstruowane prawo, więc za ochronę swego dobytku przed przestępcą, my możemy iść siedzieć, a nie on (co już się nie raz zdarzało w naszym nieszczęśliwym kraju).

Jestem za dostępem do broni, ale w Polsce to nie jest prosta sprawa - wymagałoby to wielu innych zmian w prawie... No i w mentalności też.
I'm just stalking...
Awatar użytkownika
mdss
Stalker

Posty: 130
Dołączenie: 06 Wrz 2012, 11:13
Ostatnio był: 09 Paź 2015, 22:21
Miejscowość: Cmentarzysko Maszyn
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 31

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez impulse_101 w 17 Gru 2012, 11:11

Strasznie obiektywny ten link, trzeba było już iść po calości wklejając z strony ONRu :E
Wiadomo ze prawica bedzie 'za' a lewica 'przeciw' wiec to zależy kto pisze artykuł.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez mdss w 17 Gru 2012, 11:29

jasne że tak - ale bierz poprawkę, że obiektywnej prasy obecnie (praktycznie) nie ma :)
I'm just stalking...
Awatar użytkownika
mdss
Stalker

Posty: 130
Dołączenie: 06 Wrz 2012, 11:13
Ostatnio był: 09 Paź 2015, 22:21
Miejscowość: Cmentarzysko Maszyn
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper TRs 301
Kozaki: 31

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Terminus w 17 Gru 2012, 12:15

Widzę, że "myślenie" w narodzie dalej sprowadza się do wklejania linków bez choćby próby analizy ich sensowności.

mdss: Główna teza tego co wkleiłeś opiera się na stwierdzeniu, że liberalizacja dostępu do broni za rządów Obamy (zapoczątkowany przez Busha)skutkowało spadkiem przestępczości i na podstawie tego budują dalsze twierdzenia.

Przestępczość w USA w ostatnich 2 latach drastycznie wzrosła w tym napadów, w tym z bronią w ręku, wzrosła niemal o 22 procent.
Tyle w tej kwestii. Pomijam już zupełnie globalne czynniki jak wpływ stanu gospodarki na wzrost przestępczości. Zmiany organizacji policji i jej skuteczności w poszczególnych stanach. Ale skoro autorzy artykułu się nie przejmowali takimi "drobiazgami" to i ja nie będę...

Nie podobają mi się takie łatwe podziały pt. prawica "za", lewica "przeciw" - mam poglądy prawicowe ale akurat w kwestii dostępu do broni mam swoje zdanie.
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Sivert.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez impulse_101 w 17 Gru 2012, 14:15

Z obiektywnych mediow polecam Trójkę.

Wracając do tematu to zazwyczaj po każdym incydencie z masakra w USA nastepuje znaczny wzrost sprzedanych sztuk broni w sklepach w ciagu kilku najblizszych dni. Ludzie się dozbrajaja aby zadbać o swoje bezpieczenstwo.
Swoja droga pamiętacie ten incydent w naszym kraju z biegającym gościem po wsi z toporkiem w ręku. Paru chłopa się musialo zorganizować żeby go zaciukać bo by im rodziny poubijał. Oczywiscie w chwili legalizacji koleś najprawdopodobniej by biegał z rewolwerem zamiast topora ale myśle że to daje o wiele większe szanse gdy i my mamy pistolet niż gdy mamy łapać za tasak, widły i znim sie w szermierke zabawiac. No chyba ze ktoś ma 2m wzrostu i jest 140kg ogrem co z liscia świnie zabija to może w tym wypadku full kontakt byłby mu na ręke.
Image
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez apg2312 w 17 Gru 2012, 19:50

:P
Ostatnio edytowany przez apg2312, 07 Lut 2016, 20:54, edytowano w sumie 1 raz
I have no right to ask this of any of you... but will you follow me...one last time ?
Awatar użytkownika
apg2312
Tropiciel

Posty: 322
Dołączenie: 28 Wrz 2009, 21:41
Ostatnio był: 18 Wrz 2019, 08:49
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 76

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Szpagin w 17 Gru 2012, 20:48

Demagogia. Jeśli podasz jakiś sensowny powód, dla którego potrzebujesz zdobyć pozwolenie na broń, to bez problemu powinni ci je wydać. Kluczem jest właśnie ów powód - nikt nie da ci pozwolenia "bo chcę sobie postrzelać". Poza tym, Polska jest bezpiecznym krajem - po co u nas powszechny dostęp do broni? Już widzę, jakby to działało: media ogłaszają, że prawo dotyczące posiadania broni palnej zostanie zliberalizowane. Wielu ludzi zacznie się obawiać, że również przestępcy będą mieli do niej łatwiejszy dostęp. Polacy zaczęliby się zbroić - zresztą, jak już ktoś wspomniał wcześniej, podobnie dzieje się w USA po każdej większej strzelaninie. Znając polską mentalność, bardzo prędko komuś by odwaliło i doszło do tragedii.
Image
Awatar użytkownika
Szpagin
Legenda

Posty: 1187
Dołączenie: 26 Wrz 2009, 11:39
Ostatnio był: 15 Gru 2021, 23:24
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 238

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Slovik w 17 Gru 2012, 20:57

Święte słowa. Nie wiem po co w Polsce legalizacja broni palnej. Już widzę uradowanego kibola, który w pierwszej kolejności sięgnie po owe cacko i zrobi z niego użytek. Potrafią zadźgać przypadkową osobę na przystanku to czemu by nie zastrzelić?

A przyczepię się jeszcze do Ameryki- broń legalna, a za jajko niespodziankę do aresztu, bo się można zadławić ukrytą we wnętrzu zabawką :P
Slovik
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 17 Gru 2012, 20:27
Ostatnio był: 02 Lut 2013, 14:15
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 5

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Adrenalin2k w 17 Gru 2012, 23:06


Warto zobaczyć. Ja uważam podobnie, że prawo do posiadania broni nie zawsze jest sednem i trzeba zobaczyć sprawe od innej strony.
Future is now. Resistance is here.
Awatar użytkownika
Adrenalin2k
Stalker

Posty: 89
Dołączenie: 27 Kwi 2010, 17:04
Ostatnio był: 15 Cze 2021, 09:35
Miejscowość: Land of Free
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 16

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Stalker Rambo w 17 Gru 2012, 23:25

Zastanawia mnie, dlaczego przeciwnicy posiadania broni na forum piszą to w taki sposób, jakbym mając broń miał wyjść do biedronki i wszystkich powybijać. Nie oto tu chodzi...
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Terminus w 17 Gru 2012, 23:36

Mądrości Maxa Kolonko...
Winna matka, winna choroba psychiczna, winne coś tam...
Prawo zadziałało dobrze tylko 27 osób jest martwych...
Prezydent Obama powiedział swoim dzieciom, że je kocha i pojedzie współczuć rodzinom ofiar. Wcześniej obciął fundusze na ochronę szkół i prewencję takich zjawisk.
Oczywiście jak w każdym przypadku policja ustali przyczyny, wskaże winnych zaniedbań itp. I za rok usłyszymy o kolejnej masakrze. Jakieś nastolatki znowu postanowią jak na Alasce "odtworzyć sławną masakrę" a policja nie znajdzie na czas ich arsenałów.
Taką mają wiekową tradycję posiadania broni palnej i takie mają społeczeństwo, że coś takiego jak masakra w szkole jest zjawiskiem NORMALNYM i NIEUNIKNIONYM w USA.
Jak rodzice zabezpieczą dobrze broń to i tak ich dzieci, które wychowuje Telewizja i grupa rówieśnicza, znajdą sposób albo żeby się dobrać do broni rodziców (patrz masakra w Niemczech w tamtym roku) albo łatwo za kieszonkowe kupią broń na "czarnym rynku"...
@Stalker Rambo - Ty może nie, ale statystycznie ktoś na pewno wpadnie na taki pomysł.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość