Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy jesteś za prawem do posiadania broni w Polsce?

Tak
121
62%
Nie
59
30%
Mi to obojętne
16
8%
 
Razem głosów : 196

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Kuballa44 w 17 Gru 2012, 23:46

Chciałbym tylko powiedzieć że załatwienie pistoletu/pistoletu maszynowego to kwestia dni/tygodni, i niewielki wydatek finansowy. Jestem za, bo skoro diler(główny odbiorca nielegalnej broni), albo bandyta któremu może coś odwalić raz na x czasu i np napaść na mój dom, może mieć broń bez większych problemów, to ja chciałbym mieć tą broń legalnie i czuć się bezpiecznie. I umiałbym się nią posłuzyć, i to nie ja byłbym poszkodowany, a napastnik.
Słowa były niegdyś czarami i do dziś słowo zachowało coś ze swej siły czarodziejskiej. Słowami może człowiek uszczęśliwić lub doprowadzić do rozpaczy, słowami nauczyciel przenosi na uczniów swą wiedzę, słowami mówca porywa słuchaczy, decyduje o ich sądach i rozstrzygnięciach. -Freud.
Awatar użytkownika
Kuballa44
Beta Tester

Posty: 452
Dołączenie: 12 Wrz 2009, 08:21
Ostatnio był: 27 Lut 2022, 17:22
Miejscowość: Prawie że Koszalin.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 297

Reklamy Google

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Terminus w 17 Gru 2012, 23:54

Kuballa44 napisał(a): I umiałbym się nią posłuzyć, i to nie ja byłbym poszkodowany, a napastnik.

Następny chojrak...
Podstawowa zasada w psychologii: nie mów jak się zachowasz w sytuacji ekstremalnej, w której w życiu nie doświadczyłeś.
Policjanci mówią, że w takich przypadkach tacy "umiejący się posłużyć" bronią częściej robią w gacie niż sensowny użytek z broni.
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Stalker Rambo.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Soviet w 17 Gru 2012, 23:59

Ale Kuballa łowi ryby, więc sytuacje ekstremalne ma na co dzień.
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Slovik w 18 Gru 2012, 00:05

Taka prawda, że człowiek nie jest w stanie przewidzieć swojej reakcji, a podczas nagłego napadu myślę, że można pogubić własne ręce, a co dopiero rzucać się do broni. Chyba że potencjalny nabywca będzie wszędzie z nią chodzić... Ale to już chyba podchodzi pod paranoję...

@Soviet - To do ryb się strzela? :E
Slovik
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 17 Gru 2012, 20:27
Ostatnio był: 02 Lut 2013, 14:15
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 5

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Soviet w 18 Gru 2012, 00:07

Nie.

To ryby strzelają do nas.

*dramatyczna muzyka*
r u avin a giggle m8? LA nie będzie.
Image
Awatar użytkownika
Soviet
Very Important Stalker

Posty: 2736
Dołączenie: 07 Maj 2005, 13:41
Ostatnio był: 30 Sty 2023, 16:16
Miejscowość: Wow
Kozaki: 787

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez kubekpop w 18 Gru 2012, 00:08

Zgadzam się z Terminusem i innymi przeciwnymi. Jest wiele powodów, dla których takie prawo nie powinno być wprowadzone, a powodów za jest tylko dwa: pasja (kup sobie wersję z rozwierconą iglicą, bądź idź na strzelnicę) i samoobrona (bo w końcu do każdego trzeba strzelać, i tak jak w filmach, zawsze trafimy).
Za to przeciw wylatuje cała seria argumentów. Weźmy pana Kowalskiego, który kupił sobie pistolet. Prawo nakazuje mu trzymać broń zamkniętą w sejfie, on ma to gdzieś. Jego dziecko bierze broń do szkoły i robi masakrę (ekstremalny przypadek, ale możliwy). Nie zdarzy się przy utrudnionym dostępie do broni.
Siłą rzeczy kiedy w społeczeństwie jest więcej broni, to będzie też więcej wypadków.
Testy psychologiczne - heh, też coś. Bo tak trudno poprosić kogoś, kto przeszedł takowy test o broń (pomijamy kwestie prawne tej transakcji).

Tyle ode mnie, pewnie mógłbym znaleźć więcej przykładów, ale po co. Jeżeli chcesz mieć coś do samoobrony, kup sobie: gaz pieprzowy, paralizator, coś co strzela gumowymi kulami 10mm (na spłonki 6mm). W pozostałych sytuacjach, gdzie to zawiedzie, i tak nie masz szans.
Awatar użytkownika
kubekpop
Przewodnik

Posty: 956
Dołączenie: 05 Sty 2011, 20:56
Ostatnio był: 05 Lut 2020, 11:37
Miejscowość: Warszawa
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: UDP Compact
Kozaki: 160

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Terminus w 18 Gru 2012, 00:09

Slovik napisał(a):@Soviet - To do ryb się strzela? :E


Tylko w obronie własnej.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Slovik w 18 Gru 2012, 00:10

To faktycznie wędkarz powinien się mieć czym obronić...
Slovik
Kot

Posty: 26
Dołączenie: 17 Gru 2012, 20:27
Ostatnio był: 02 Lut 2013, 14:15
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: GP 37
Kozaki: 5

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Kuballa44 w 18 Gru 2012, 00:36

Ktoś kto nie wiedziałby jak użyć broni, nie kupowałby jej. Broń powinna być dostępna po dogłębnych testach psychologicznych. I tyle. Do celów rekreacyjnych, lub do samoobrony. Ludzie którzy mieszkają w "złych" dzielnicach, albo poruszają się po takich, lub mają dużą ilośc wartościowych rzeczy, lub po prostu chcą czuć się pewnie, dostaliby tę broń. I nie mówię tu o panu w dresie, który powie "a, przyda mi sie pukawka, jak ktoś mnie wku*wi"
Testy powinny być indywidualne. Tyle w temacie.
Na strzelnicach ceny są zbójeckie.
A że broń powinno się trzymać w sejfie, to wiadomo. Albo w miejscu, w którym dzieciak nie dosięgnie/nie znajdzie, ale w którym Ty bedziesz miał łatwy dostep. I chować ją tam tak, żeby dziecko absolutnie nie miało do niej dostępu.
Podczas rabunku na ulicy/w domu, czułbym się pewniej, wiedząc żę nie kazdy bandyta ma broń palną, a np nóz. I sam jej widok mógłby go spłoszyć. Ktoś mógłby mieć problemy żeby trafić w tors, bo wiadomo, to może powodowac smierć. Ale w nogę? Z paru metrów? To chyba nie byłby wielki problem.
Słowa były niegdyś czarami i do dziś słowo zachowało coś ze swej siły czarodziejskiej. Słowami może człowiek uszczęśliwić lub doprowadzić do rozpaczy, słowami nauczyciel przenosi na uczniów swą wiedzę, słowami mówca porywa słuchaczy, decyduje o ich sądach i rozstrzygnięciach. -Freud.
Awatar użytkownika
Kuballa44
Beta Tester

Posty: 452
Dołączenie: 12 Wrz 2009, 08:21
Ostatnio był: 27 Lut 2022, 17:22
Miejscowość: Prawie że Koszalin.
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 297

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Royaliste w 18 Gru 2012, 00:38

W ówczesnym świecie każda zorganizowana grupa przestępcza ma nielegalny dostęp do broni.
Dlaczego ja, jako wolny obywatel, nie mogę posiadać pistoletu do samoobrony?

Z tymi argumentami, że nie wiesz, jak się zachować, to też średnio.
Skoro prawie każdy zesra się w gacie podczas "akcji", spanikuje i w ogóle, to po co kursy samoobrony? Przecież i tak i możesz spanikować, bo w takiej sytuacji nigdy nie byłeś. To po co kursy?
Awatar użytkownika
Royaliste
Stalker

Posty: 69
Dołączenie: 09 Gru 2012, 15:42
Ostatnio był: 16 Gru 2013, 20:20
Miejscowość: Wandea
Frakcja: Grzech
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 22

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez Stalker Rambo w 18 Gru 2012, 05:48

kubekpop napisał(a):Jest wiele powodów, dla których takie prawo nie powinno być wprowadzone,


Tylko, że takie prawo jest wprowadzone. Debatujemy tylko czy powinno być łagodniejsze, czy ostrzejsze.

I nie wchodźmy na temat samego użytkowania broni. A jak już się ktoś na ten temat chce wypowiedzieć, to niech to mówi (pisze) osoba, która miała do czynienia z bronią palną. W tym wypadku zgadzam się z terminusem, na temat sytuacji ekstremalnych. Znałem kiedyś żołnierza, który chodził i się zachwalał "jakbym pojechał do afganu to tych brudasów wszystkich bym z@jeb@ł!" No i w końcu pojechał. A jak ostrzelali bazę to pierwszy siedział w schronie z wielkim zdziwieniem w oczach.

Jeśli chodzi o szafki/sejfy... prawo jasno mówi, że broń ma być przechowywana w wyżej wymienionym "pojemniku", więc inne miejsca, jak szafa na ubrania, regał czy lodówka się do tego nie nadają, nawet jeśli są wysoko (bo dzieciak na pewno nie wpadnie na pomysł z drabiną z taboretów i pobawić się w szeryfa). Broń ponadto powinna być rozładowana i zabezpieczona. Nie mówiąc już o tym, że szafka/sejf nie otwiera się na słowa "sezamie otwórz się". Jestem za tym, aby policja od czasu do czasu, wpadała niezapowiedzianie w celu sprawdzenia prawidłowego zabezpieczenia posiadanej broni.
Awatar użytkownika
Stalker Rambo
Weteran

Posty: 595
Dołączenie: 21 Paź 2011, 00:15
Ostatnio był: 27 Lis 2023, 17:36
Miejscowość: Starogard Gdański
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Chaser 13
Kozaki: 142

Re: Prawo do posiadania broni - za czy przeciw?

Postprzez impulse_101 w 18 Gru 2012, 10:40

Chyba lepiej być spoconym przestraszonym typkiem z bronią w reku niż spoconym przestraszonym typkiem bez broni?
Nie róbcie z ludzi downów co jak by im się w ręce włożyło pistolet to by sobie stopy odstrzelali. Społeczeństwo które nie ma kontaktu z bronią nie potrafi się nią posługiwać przez co jej nie dostaje aby mogło sie nauczyć, taki paradoks.
A te wszystkie 'dreso nyga gansta bandziory' to też strzelać nie potrafia, zobaczcie sobie nagrania z monitoringów, klamka bokiem, oczy najchetniej zamkniete i szarpie spustem na wszystkie strony. Taki włamywacz jakby usłyszał wystrzał albo zorientował sie że koleś ma broń to może by probował wyskoczyć zza rogu najlepiej z fikołkiem i wycelować head shota, czy moze by spierdzielal? Nikt nie będzie ryzykował postrzału. Z kryminalistów robią hitmanów a z normalny obywateli niemoty.
Z resztą, to że ktoś kupil pistolet, wsadził w kieszen i nawet nie potrenował strzelania jest tak samo nieodpowiedzialny jak gdy wsiadl po pijaku za kółko.
Image

Za ten post impulse_101 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive meJKu, mdss, Pawlowicz, Kuballa44.
Awatar użytkownika
impulse_101
Legenda

Posty: 1305
Dołączenie: 20 Sty 2009, 16:47
Ostatnio był: 08 Lut 2020, 16:44
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: Viper 5
Kozaki: 275

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości