Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Czy wierzysz w UFO?

Tak , widziałem je
27
18%
Tak, wierzę, ale nie widziałem ich
46
30%
Może tak, może nie
35
23%
Ja nie uwierzę , zanim nie będzie ich widział
25
17%
Nie, wszystkie filmy i zdjęcia z UFO jest fake!
18
12%
 
Razem głosów : 151

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez kaczor_1991 w 24 Lip 2015, 17:06

Życie we wszechświecie istnieje i jest go całkiem sporo. To taki skrót. Próba uzasadnienia go w spojlerze. Zainteresowanych dyskusją zapraszam :)

:

No to pogadajmy rzeczowo: uznajmy, że matematyka jest czymś w co warto wierzyć. 2+2=4 i tak dalej. Jak na razie się zgadzamy? Świetnie. Jest jedno miejsce we wszechświecie w którym potwierdzono istnienie życia. Ziemia. Z tym też się zgadzamy? Świetnie. No to połączmy te dwie rzeczy i pobawmy się w szacowanie prawdopodobieństwa.

Jakie są szanse, że powstanie gdzieś życie? Załóżmy, że jest to tak jak nakazuje logika rzecz niezwykle rzadka. W końcu składa się na to cały szereg nie do końca nam znanych warunków: wokół gwiazdy musi krążyć jakaś skalista planeta krążąca w bardzo konkretnym przedziale odległości od macierzystej gwiazdy tak by zapewnić odpowiednią temperaturę w przedziale umożliwiającym potencjalną wegetacje. Dodatkowym warunkiem jest obecność wody oraz gazów umożliwiających procesy metaboliczne. Kolejną sprawą jest, że na pewno nie na każdej planecie spełniającej powyższe warunki to życie faktycznie powstało. więc... Jest o to trudno. Cholernie trudno. Ale... skoro życie powstało na Ziemii, to jakaś szansa jest. Nawet, gdyby to miało być 1 do miliarda. 1 do miliarda? eee... to niemożliwe. Wobec tego życia nigdzie we wszechświecie nie ma.

yyy... niekoniecznie. Bez względu na to czy założymy szansę 1 do miliarda, biliona czy jakiejkolwiek innej liczby to i tak "ras" we wszechświecie z matematycznego punktu widzenia jest dość sporo. Zakładając, że średnio każda gwiazda ma 1 planetę w odpowiedniej odległości (wbrew pozorom dość bezpieczne założenie). W samej tylko drodze mlecznej jest od 100 do 400 mld gwiazd. Szacuje się, że w naszej gromadzie galaktyk znajduje się 54 galaktyki. Supergromady galaktyk zawierają do tysięcy gromad i grup galaktyk. W obserwowanym wszechświecie szacuje się istnienie 10 milionów supergromad. Widzi już ktoś tą zależność? Skoro na ziemi powstało życie, to z matematyczno-logicznego punktu widzenia życia we wszechświecie jest całkiem sporo. Problem leży jednak nie to czy życie jeszcze gdzieś istnieje, tylko czy możliwym jest kontakt z nim...

Załóżmy, że życie znajduje się w najbliższym nam systemie gwiezdnym Alfa Centauri. Oddalony jest on od nas o 4,22 roku świetlnego czyli ok 40 000 000 mln km. New Horizons do Plutona oddalonego zaledwie o około 4 350 mln kilometrów leciała 9 lat. Lot na Alfę przy dzisiejszej technologii zająłby jakieś 165 tysięcy lat więc osobiste odwiedziny zarówno nas tam jak i potencjalnych Centurianinów(?) u nas są raczej wykluczone.

A co z sygnałami? Dlaczego nie odbieramy fal radiowych od nich (vide projekt Seti)? Jeśli oni tam są, to przecież powinniśmy ich "usłyszeć". Teoretycznie tak. Ale pamiętajmy, że fale techniczne chociaż podróżują znacznie szybciej niż nasze wahadłowce to wciąż biorąc pod uwagę kosmiczne odległości są dość ślamazarne. Pierwsze eksperymenty z falami technicznymi naszej cywilizacji miały miejsce około 200 lat temu. Nawet zakładając prędkość rozchodzenia się naszych fal technicznych na równą prędkości światła, to nasze najstarsze wiadomości dotarły góra na odległość 200 lat świetlnych od ziemi, czyli nie za daleko a przecież to działa w obie strony - jeśli jakaś cywilizacja tam gdzieś jest to sygnał musi najpierw całą drogę do Ziemii przebyć...

No i musimy zwrócić uwagę na jedno - życie w kosmosie jeśli nawet się rozwinęło to wcale nie muszą to być cywilizacje techniczne. Nawet okrycie zwykłych zwierząt czy roślin byłoby dla nas ogromnym odkryciem i szokiem. A ani jedne, ani drugie raczej fal technicznych ani nie wyślą, ani nie odbiorą. Skoro do nas też nie przylecą to nigdy się o nich nie dowiemy.

Pan Frank Drake, amerykański uznany astronom i fizyk (czyli jednak ktoś trochę bardziej ogarnięty niż ludzie na forach internetowych) szacuje istnienie nawet 5 mln różnego rodzaju gatunków istot żywych w całym kosmosie.

Wszystkie te szacunki opierają się jednak na tym, że życie wszędzie we wszechświecie jest choćby zbliżone do do człowieka czy zwierzaka. A przecież już na Ziemii istnieją istoty (bakterie, pierwotniaki itp.) żyjące w ekstremalnych warunkach które są mordercze dla człowieka. Że sobie nie pogadamy z taką "formą życia" a nawet jej nie zauważymy? Cóż... to wciąż życie, więc licznik potencjalnej ilości ras we wszechświecie znowu rośnie i jest ogromny. A że ich "nie widzimy" to już inna sprawa, wcale nie przesądzająca o tym że życia tam nigdzie nie ma.


Inna sprawa, czy istnieją szare/zielone/niebieskie ludziki. W świetle tego co napisałem w spoilerze - czemu nie? Inna sprawa, czy są w stanie nas odwiedzić. Tutaj szansa spada właściwie do 0 więc teorie o odwiedzinach na Ziemii włożyłbym między bajki. No i jeszcze jedna sprawa - a czemu to mają być w ogóle ludziki? Ewolucja jest sprawą dość losową (wystarczy spojrzeć na różnorodność życia na naszej planecie) więc równie dobrze cywilizację mogłyby tworzyć inteligentne kurczaki albo stwory w niczym nie przypominające niczego nam znanego. Ale zarówno ludzików dowolnego koloru skóry jak i fakt ich odwiedzin można spokojnie wrzucić między baśnie - przynajmniej do momentu kiedy nie wyjdą z latającego spodka w centrum miasta w pełnym słońcu przy setkach niezależnych świadków ze sprzetem rejestrującym.
Ruch przeciwników pisania maczkiem na forach. Jak chcecie coś ukryć używać spoilerów!!!

Za ten post kaczor_1991 otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive smok61, Microtus.
Awatar użytkownika
kaczor_1991
Tropiciel

Posty: 312
Dołączenie: 02 Lis 2010, 12:00
Ostatnio był: 22 Lut 2020, 08:32
Frakcja: Grzech
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 46

Reklamy Google

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez Terminus w 24 Lip 2015, 18:08

kaczor_1991 napisał(a):uznajmy, że matematyka jest czymś w co warto wierzyć. 2+2=4 i tak dalej.

Jeżeli mówimy o matematyce ze szkoły to tak. Jak myślisz o wyższej matematyce to już niekoniecznie. Do każdej teorii można dorobić jakiś model matematyczny.

Ale... skoro życie powstało na Ziemii, to jakaś szansa jest.
Albo możemy założyć, że splot okoliczności, jaki pozwolił zaistnieć naszemu życiu jest aberracją wymykającą się statystyce.

No i musimy zwrócić uwagę na jedno - życie w kosmosie jeśli nawet się rozwinęło to wcale nie muszą to być cywilizacje techniczne.

To po co sobie tym w ogóle zawracać głowę?

Pan Frank Drake, amerykański uznany astronom i fizyk (czyli jednak ktoś trochę bardziej ogarnięty niż ludzie na forach internetowych) szacuje istnienie nawet 5 mln różnego rodzaju gatunków istot żywych w całym kosmosie.
Jego wyliczenia są dokładnie tyle warte co wyliczenia "ludzi z for internetowych", bo opierają się na takich samych przesłankach i źródłach - własnej wyobraźni i fantazji. To że teorię [bez dowodu] wygłasza ktoś w kitlu naukowca nie oznacza to automatycznie, że ma ona jakąś wartość.
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez vandr w 24 Lip 2015, 18:21

Terminus napisał(a):To po co sobie tym w ogóle zawracać głowę?


A czemu nie?
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 01 Mar 2023, 21:43
Kozaki: 1747

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez kaczor_1991 w 24 Lip 2015, 18:47

Terminus napisał(a):Jeżeli mówimy o matematyce ze szkoły to tak. Jak myślisz o wyższej matematyce to już niekoniecznie. Do każdej teorii można dorobić jakiś model matematyczny.

Tego typu tekstem mozesz negowac doslownie wszystko. A jednak na jakis teoriach obudowanych modelami matematycznymi funkcjonuje chociazby Twoj komputer. Jedne teorie sie sprawdzaja, drugie sa odrzucane, ale poki nie ma przeslanek ze dopasowanie modelu do teorii jest bledne to odrzucanie tego modelu staje sie conajmniej watpliwe.

Albo możemy założyć, że splot okoliczności, jaki pozwolił zaistnieć naszemu życiu jest aberracją wymykającą się statystyce.
Jasne. Ale przy tak wielkiej ilosci potencjalnych zdarzen jakim jest kosmos nawet najdziwniejsza abberacja ma ogromna szanse sie powtorzyc.

To po co sobie tym w ogóle zawracać głowę?
wspolczesna technologia coraz bardziej opiera sie na nasladowaniu rozwiazan podpatrzonych w naturze. Obca natura to potencjalna nowa skarbnica takich rozwiazan. Do tego dochodzi wazny fakt - jesli na jakiejs planecie istnieje zycie to byc moze i my zdolamy ja skolonizowac.

Jego wyliczenia są dokładnie tyle warte co wyliczenia "ludzi z for internetowych", bo opierają się na takich samych przesłankach i źródłach - własnej wyobraźni i fantazji. To że teorię [bez dowodu] wygłasza ktoś w kitlu naukowca nie oznacza to automatycznie, że ma ona jakąś wartość.


Jakies autorytety miec trzeba. Jesli mam wybrac to zdecydowanie wole czlowieka w kitlu ktory sie tematyka zajmuje zawodowo od dziesiatek lat niz pierwszego lepszego napotkanego na ulicy gawedziarza. A ze "kitle" to tez ludzie i tez sie myla? Jasne. Ale mozna spokojnie zalozyc, ze w swoich dziedzinach wiedza troche wiecej niz ja czy Ty

Pisane z telefonu, w razie bledow w kodzie (cytaty) wybaczcie, poprawie jak tylko wroce przed kompa
Ruch przeciwników pisania maczkiem na forach. Jak chcecie coś ukryć używać spoilerów!!!
Awatar użytkownika
kaczor_1991
Tropiciel

Posty: 312
Dołączenie: 02 Lis 2010, 12:00
Ostatnio był: 22 Lut 2020, 08:32
Frakcja: Grzech
Ulubiona broń: Big Ben
Kozaki: 46

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez Terminus w 24 Lip 2015, 19:10

kaczor_1991 napisał(a):Tego typu tekstem mozesz negowac doslownie wszystko.

Tak samo jak przy użyciu matematyki możesz wszystko udowodnić. Historia nauki to morze teorii i hipotez, które miały swoje modele matematyczne i zostały zweryfikowane negatywnie.

Jasne. Ale przy tak wielkiej ilosci potencjalnych zdarzen jakim jest kosmos nawet najdziwniejsza abberacja ma ogromna szanse sie powtorzyc.

Może tak, może nie. To tylko spekulacja i to na dodatek oparta na szczątkowej wiedzy jaką ciągle mamy o genezie życia na Ziemi i mechanice Wszechświata.

Do tego dochodzi wazny fakt - jesli na jakiejs planecie istnieje zycie to byc moze i my zdolamy ja skolonizowac.
To przypomnij sobie co sam pisałeś o odległościach a potem przypomnij sobie o szczególnej teorii względności.

Ale mozna spokojnie zalozyc, ze w swoich dziedzinach wiedza troche wiecej niz ja czy Ty

Ale nie oznacza, że będzie miał więcej szczęścia w ZGADYWANIU ilości form życia we Wszechświecie. Ja mogę rzucić dowolną cyfrę np. 10 mln. Kto z nas ma rację?
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive trolololo.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez BlackShaman w 24 Lip 2015, 19:36

Osobiście uważam,że prócz nas i naszej planety istnieją inne formy życia. Ziemia ma ok. 4 mld lat natomiast wszechświat ok.14 mld lat według uczonych. Nie ma też pewności czy nasz wszechświat nie jest po prostu jedną z miliona supergalaktyk krążących wkoło jakiejś super wielkiej czarnej dziury. Skoro są inne układy planetarne,inne galaktyki to czemu nie mogły by być inne wszechświaty.
Gdzieś tam może być tysiące jak nie miliony podobnych planet do naszej na których dopiero formuje się życie lub jest na tyle rozwinięte by móc badać najbliższe planety,a nawet podróżować między nimi. To,że my jesteśmy nie znaczy,że reszta przestrzeni kosmicznej jest wymarła.
Awatar użytkownika
BlackShaman
Stalker

Posty: 117
Dołączenie: 23 Mar 2013, 15:02
Ostatnio był: 04 Gru 2021, 12:21
Miejscowość: Żory
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 14

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez Decimus76 w 24 Lip 2015, 20:25

Ja w to wierzę jak najbardziej, bo niech ktoś mi powie, że na tym świecie żyjemy tylko my - ludzie, a dlaczego na innych planetach nie może być inna cywilizacja? Może wyglądają bardzo podobnie do nas, a może są na przykład zwykłymi "zwierzętami"? Jak na razie nic nie wiadomo, ale jak naukowcy odnajdą inne cywilizacje o ta wasza j*bana religia pójdzie w zapomnienie. (Osobiście nie wierzę w boga) Moim zdaniem mówienie, że jesteśmy jedyni na tym świecie jest po prostu bezsensowne.
Procesor: i5 3470 3.20Ghz/Karta Graficzna: Gainward GTX 650 Ti-1GB-128 bit/RAM: Goodram 6GB 1333Hz/Zasilacz: Silentium PC Vero L1/Dysk: Samsung HD502, 500GB/Obudowa: SilentiumPC Brutus M23 Pure Black/Monitor: Acer K22HQL
https://www.youtube.com/watch?v=GgmMCp1nOlU
Telefon: LG L Fino
Tablet: Modecom FreeTab 1001

Decimus76
Wygnany z Zony

Posty: 407
Dołączenie: 31 Paź 2014, 22:06
Ostatnio był: 05 Paź 2015, 19:19
Miejscowość: Bagienko na Wysypisku
Frakcja: Bandyci
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 47

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez doomer77 w 24 Lip 2015, 20:47

Terminus napisał(a):Jego* wyliczenia są dokładnie tyle warte co wyliczenia "ludzi z for internetowych", bo opierają się na takich samych przesłankach i źródłach - własnej wyobraźni i fantazji. To że teorię [bez dowodu] wygłasza ktoś w kitlu naukowca nie oznacza to automatycznie, że ma ona jakąś wartość.

* Frank Drake, amerykański uznany astronom i fizyk z wcześniejszego postu.

Różnica polega na tym, że nasza wyobraźnia i fantazja opiera się na wiedzy, która w porównaniu z jego wiedzą jest co najmniej mizerna. Poza tym takie liczby rzadko padają na zasadzie "nie wiem dokładnie, ale wydaje mi się". Facet ma dane z wielu dziedzin, w tym z biologii czy ewolucji, dostęp do fachowców z tych dziedzin i na podstawie tych danych może szacować liczby.
Wiesz zapewne coś o drewnie, ja również. Oboje możemy szacować pewne liczby dotyczące drewna. Różnica polega na tym, że będąc stolarzem mam na ten temat znacznie większą wiedzę na ten temat i moje szacunki będą niemal identyczne ze stanem rzeczywistym, Twoje natomiast będą rezultatem zgadywania :)
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez Terminus w 24 Lip 2015, 21:09

Powiem tak: w swoim życiu zawodowym miałem dostatecznie dużo do czynienia z naukowcami z tytułami profesorskimi, którzy nie mieli pojęcia co robią, tworzyli prawo, którego nie rozumieli itp. żeby mieć głęboki dystans do nich.
Powtórzę: to że ktoś chodzi w naukowym kitlu o niczym nie świadczy. Kiedyś poważni astronomowie rysowali mapy kanałów na Marsie, dwadzieścia lat temu dwóch fizyków pokazywało zimną fuzję. I co najlepsze wyniki ich obserwacji potwierdzali inni naukowcy. A potem okazywało się to bzdurą.

Powiem inaczej: jedni uznani astrofizycy i astronomowie wierzą, że musi istnieć życie, inni wyznają teorię wyjątkowości Ziemi, wiec poglądy pana Drake są tylko zgadywaniem. Ewentualnie obliczeniami opartymi na wątłych przesłankach. Tak jak wyliczanie wieku Ziemi na podstawie Biblii. Co też robili kiedyś uznani naukowcy...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez Microtus w 24 Lip 2015, 22:01

Ja jednak zdecydowanie bardziej popieram to co napisał kaczor_1991. Jednak podawanie liczb nie jest wstanie zobrazować ogromu możliwości jakie stwarza wszechświat. Dlatego polecam wszystkim najpierw obejrzeć drobną prezentacje. Obejrzyjcie ją od prawej strony (trzeba piknąć tryb pełnoekranowy) od protonu wodoru i iść w stronę lewą.

Wielkość wszechświata

Dlaczego się przychylam do tego, że życie gdzieś istnieje? Bo nie wierzę, że jesteśmy rodzynkami. Ogrom wszechświata i to ile jest statystycznie możliwości na powtórkę ziemskiego scenariusza. Do tego nie zapominajmy, że życie może się opierać na czymś zupełnie innym niż nasze ziemskie (były teorie o np: życiu opartym na krzemie). I wcale nie musi być tak że jest do niego niezbędna woda czy zakres temperatur w granicach -10 +30 stopni Celsjusza. Już na ziemi istnieją organizmy mogące żyć na dnie Rowu Mariańskiego czy w bakterie w gejzerach, które nota bene były jednym z ważniejszych odkryć w historii genetyki (polimeraza DNA). Kolejnym przykładem może być to, iż jakiś czas temu odkryto, że zanim istniały organizmy oparte na DNA. Istniały jednokomórkowe organizmy posiadające jedynie RNA i dopiero po wielu milionach lat wyewoluowały i powstał znacznie trwalszy nośnik informacji czyli DNA.

Ale to, że życie gdzieś istnieje nie oznacza, że je kiedykolwiek spotkamy. Do tego jeśli weźmiemy pod uwagę czas i to jak ludzkie życie jest krótkie (na tle np: ewolucji), to jeszcze dodatkowym problemem może być spotkanie życia na zupełnie innym etapie ewolucyjnym.

Do tego nasza konsumpcjonistyczna cywilizacja prędzej się wytłucze niż, znajdzie cokolwiek...
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)

Za ten post Microtus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive kaczor_1991.
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez Terminus w 24 Lip 2015, 22:28

Dla jasności: mam gdzieś czy istnieje życie w kosmosie czy nie. Za mojego życia nawet sonda Voyager 1 nie osiągnie granic innego układu gwiezdnego, więc co mnie to obchodzi?
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Czy wierzysz w obce cywilizacje / UFO?

Postprzez Microtus w 24 Lip 2015, 22:29

Terminus napisał(a):Dla jasności: mam gdzieś czy istnieje życie w kosmosie czy nie. Za mojego życia nawet sonda Voyager 1 nie osiągnie granic innego układu gwiezdnego, więc co mnie to obchodzi?


Dokładnie to napisałem... Oj argumentów zaczyna brakować to mnie nie interesuje ;)
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości