Wiara

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Wiara

Postprzez Microtus w 02 Cze 2016, 19:06

trolololo napisał(a):@Microtus: To co że została spisana 800 lat P.N.E.? Nie widzę w tym nic dziwnego. Tora to zbiór zeznań i podań odnośnie historii Izraela, które były dużo starsze. To tak jakbyś pisał że "Oryginalna Biblia została spalona przez Turków, jak zdobyli Konstantynopol", jak Biblia to też zbiór zeznań świadków, i podań o życiu Jezusa, i jego uczniów.


Jakto co? Przetłumaczę łopatologicznie żeby uprościć przekaz: pisała to banda zacofanych w owych czasach obdartusow, którzy większość jej treści posklejała z innych wierzeń. Na kształt i wyglad tego co zapisano w Biblii (tak caly czas mowa o starym testamencie - o nim była wcześniej dyskusja) według naukowców miał okres niewoli Babilońskiej, kiedy to właśnie lud izraela zobaczył znacznie rozwinietą jak na te czasy cywilizacje i był nią prawdopodobnie dośc mocno przytłoczony. To, że lud Izraela jest starszy jest wiadome, ale mi chodziło bardziej o fakt iz to byli mało wyskztalceni ludzie. Nomadzi i pasterze, jak by nie mówić to nie ma co tu sie doszukiwać mądrości wielkich.

trolololo napisał(a):Sama Wiara nie ogranicza się tylko do tej księgi. Zaliczają się też do tego np. Cuda i objawienia, które są bardzo szczegółowo badane przed uznaniem ich za cud.

Hahahahahahahahahahahhahahaha... ale się ubawiłem. Cuda i objawienia? A przepraszam kto je tak dogłebnie studjuje przed uznaniem ich za cud? A ok, to Watykan, bardzo godna zaufania instytucja. Nie mówiąc już o tym kto w składzie badaczy zazwyczaj zasiada :)

Abstrahując od tego tematu, to jescze kompletnie pomijasz chyba z zasady inne religie. Tacy Prawosławni na przykład to maja cuda w każdej cerkwi. Będąc niedawno na Ukrainie byłem w miejscowości Kulevche i zwiedzałem młoda cerkiew ok 20 lat. W której, aż kipiało od cudów. Był obraz Matki Boskiej, na którym kwitna w wielkanoc kwiaty (normalnie są suche), krzyż metalowy z którego cieknie żywica, krwawiaca ikona przedstawiajaca Jezusa, lustro w którym odbił się negatyw Matki Boskiej i ŚW. Józefa. A i jeszcze krwawiaca hostia. I pewnie jakby Batiuszka poszukał jeszcze to pare cudów by znalazł.

I wszystkie były badane naukowo. Tak przynajmniej twierdzili. I do tej cerkwi pielgrzymki prosze Państwa z całej Ukrainy jeżdżą. TO jak takie cuda się preparuje wiadomo od wieków... A badania zlecić żeby wynik wyszedł jak trzeba, to wiedzą nie tylko w Watykanie ale i w każdej firmie farmaceutycznej na Świecie.
War. War never changes...
Bury
zapraszam do lektury :)

Za ten post Microtus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Gryf.
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Reklamy Google

Re: Wiara

Postprzez Gryf w 03 Cze 2016, 07:29

trolololo napisał(a):
Co konkretnie ci w Bibli nie odpowiada? Jak ktoś ci powie że coś jest sprzeczne, i tego nie sprawdzisz to się nie dowiesz. Co według ciebie jest złe? Mówisz że to "jest gupie", ale co?


To że jest sporo zerżniete z innych starszych religii jak tych mezopotamskich czyli Sumer i jak już ktos tam gadał Babilon i tak dalej.
Gryf
Kot

Posty: 32
Dołączenie: 17 Lut 2015, 17:35
Ostatnio był: 07 Cze 2018, 22:36
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 3

Re: Wiara

Postprzez vandr w 03 Cze 2016, 07:40

Nic nie zostało, ku*wa, zerżnięte tylko wychodzi na to, że wszystkie znane cywilizacje czciły "coś" i jest to wszystko do siebie tak zaskakująco podobne, że to jest dla mnie na przykład fascynujące.
TAJAG JUDYN
HAZBAZ
SEKODYN!
vandr
Modder

Posty: 3876
Dołączenie: 21 Lut 2011, 14:18
Ostatnio był: 01 Mar 2023, 21:43
Kozaki: 1747

Re: Wiara

Postprzez Cromm Cruac w 03 Cze 2016, 09:56

Oczywiście, że zostało. Połowa mitów greckich to mity asyryjskie. Połowa mitów judeo-chrześcijańskich również zerżnięta jak wspomiał kolega wyżej. Pododawali tylko trochę z ich własnej historii - te wszystkie ucieczki z Egiptu, podbój Kanaan etc.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Wiara

Postprzez Terminus w 03 Cze 2016, 11:05

Stare chłopy a nie wiedzą, że dyskusja o religii nie ma sensu... :caleb:
CREDO [łac. Wierzę]

Za ten post Terminus otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive caleb59.
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Wiara

Postprzez Cromm Cruac w 03 Cze 2016, 11:48

Każda dyskusja ma jakiś sens. Służy np. do przedstawienia naszego (jedynego słusznego) punktu widzenia :caleb:
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Wiara

Postprzez tom3kb w 03 Cze 2016, 13:28


Za ten post tom3kb otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal.
Awatar użytkownika
tom3kb
Łowca

Posty: 540
Dołączenie: 10 Maj 2014, 17:08
Ostatnio był: 22 Sie 2023, 03:25
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 92

Re: Wiara

Postprzez Alchemik w 03 Cze 2016, 18:07

Cromm daj więcej informacji o tej mitologii greckiej bo się zainteresowałem :E
Alchemik
Weteran

Posty: 656
Dołączenie: 17 Lut 2010, 12:59
Ostatnio był: 09 Sie 2017, 22:09
Ulubiona broń: --
Kozaki: 207

Re: Wiara

Postprzez Cromm Cruac w 03 Cze 2016, 18:29

Oglądałem parę lat temu gdzieś taki program dokumentalny o starożytnych bóstwach i tam było o pochodzeniu niektórych greckich od asyryjskich. Np. jest jakiś wulkan w Turcji, który asyryjczycy uważali za siedzibę boga podziemi. Grecy przejęli to jako Hades. Mezopotamska Ishtar stała się asyryjsko-fenicką Astarte, a ta grecką Afrodytą. Jest nawet jakis mit babiloński o Ishtar schodzącej do podziemi w poszukiwaniu swojego ukochanego, jak potem Orfeusz.
Bardzo ciekawy program, ale nie moge go teraz nigdzie znaleźć.
Image

"Twoja opowieść mnie znudziła albowiem nie była o mnie" - Król Julian

Za ten post Cromm Cruac otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Alchemik.
Awatar użytkownika
Cromm Cruac
Modder

Posty: 2541
Dołączenie: 22 Sty 2010, 19:01
Ostatnio był: 26 Lip 2023, 10:13
Miejscowość: Londyn / Bielsko-Biała
Kozaki: 1077

Re: Wiara

Postprzez Wojas21 w 03 Cze 2016, 20:10

Microtus napisał(a):Hahahahahahahahahahahhahahaha... ale się ubawiłem. Cuda i objawienia? A przepraszam kto je tak dogłebnie studjuje przed uznaniem ich za cud? A ok, to Watykan, bardzo godna zaufania instytucja.

Ale przyznaj, że coś jest na rzeczy. Dzieją się czasami dziwne rzeczy, które ciężko wytłumaczyć, są przeżyciami typowo subiektywnymi. Często nie związane z Kościołem.
Awatar użytkownika
Wojas21
Tropiciel

Posty: 245
Dołączenie: 25 Cze 2010, 22:54
Ostatnio był: 01 Sty 2018, 22:59
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 63

Re: Wiara

Postprzez Alchemik w 03 Cze 2016, 20:18

Och, na świecie dzieje się mnóstwo dziwnych rzeczy. Pytanie tylko co może być ich przyczyną? Zamiasy Boga mogą to być nieznane prawa fizyki, kryptydy, nieznane ziemskie fenomeny naturalne, duchy, obcy, ludzie z przyszłości, może jakaś inna ale ziemskiego pochodzenia inteligentna rasa... Najlepszy przykład to te wszystkie święte relikwie. Może to po prostu siła wiary ludzi wpływa na świat materialny? :/
Tutaj Microtus ma sporo racji, bo Kościół ma do wyboru tylko dwie opcje. To cud od Boga, albo coś od diabła, ewentualnie jeszcze mogą stwierdzić że to podróbka, ale zwykle ogłaszają, że wierni nie muszą przyjmować tego cudu jak dogmatu.
Alchemik
Weteran

Posty: 656
Dołączenie: 17 Lut 2010, 12:59
Ostatnio był: 09 Sie 2017, 22:09
Ulubiona broń: --
Kozaki: 207

Re: Wiara

Postprzez Gryf w 04 Cze 2016, 10:27

Nawet jak już doszlismy że to jest jeden wielki szajs i zlepka innych religi to i tak to jest przecież potrzebne bo jakby te liczące 1 miliard stado baranów dowiedziało się że są kretynami i wierzyli w coś takiego to by był chaos i masakra no i musi istnieć jakaś przeciwaga dla tych oszołomów muzułmańskich.
Gryf
Kot

Posty: 32
Dołączenie: 17 Lut 2015, 17:35
Ostatnio był: 07 Cze 2018, 22:36
Frakcja: Najemnicy
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 3

PoprzedniaNastępna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości