Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

Postprzez Tajemniczy w 26 Sie 2015, 08:27

No na samą logikę, jeśli 6 lat jest po terminie to raczej nie ochroni cię przed silnie trującym gazem.
Awatar użytkownika
Tajemniczy
Monolit

Posty: 2188
Dołączenie: 13 Sie 2010, 20:48
Ostatnio był: 14 Cze 2021, 19:41
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 517

Reklamy Google

Re: Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

Postprzez Tebi w 26 Sie 2015, 10:28

Przed czymś cie ochroni ale tak czy inaczej lepiej kupić nowy filtr bo jest on stosunkowo tani i łatwo dostępny.
Pierwsze zobaczył byś sobie jaki ma gwint. Z tego co się orientuję MP-5 ma gwint 40, nato a co za tym idzie będą pasowały takie pochłaniacze - jest ich dużo bo aktualnie 40 jest uniwersalna.
Tebi
Kot

Posty: 37
Dołączenie: 07 Sie 2015, 10:00
Ostatnio była: 11 Wrz 2016, 22:09
Kozaki: 2

Re: Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

Postprzez Rumcajs98 w 07 Kwi 2016, 17:36

Odgrzewam kotleta.
Kupiłem ostatnio dwie maski, słonia i MC-1. Do słonia dostałem standardowy filtr E-014 a do MC-1 dostałem NOWY, zapakowany filtropochłaniacz FP-5, przeterminowany tylko 11 lat.
Pytanie: czy są bezpieczne? Maski te nie mają mnie chronić tylko dobrze wyglądać, delikatnie mówiąc mam to gdzieś, czy działają czy nie. Czy mogę bez obaw korzystać z tych sprzętów? I w razie czego co mogę zrobić żeby pozbyć się zagrożenia? Radzono mi, żebym wybebeszył filtry i wywalił wszystko, ale gdzie indziej wyczytałem że to właśnie naraziłoby mnie jeszcze bardziej na azbest zawarty w filtrach (jeśli takowy tam jest - czytałem że w FP-5 nie ma).
Rumcajs98
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 25 Lip 2013, 17:14
Ostatnio był: 07 Kwi 2016, 18:06
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 0

Re: Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

Postprzez Universal w 07 Kwi 2016, 18:25

FP-5 wybebeszyłem, tylko węgiel, włóknina i plastikowe wkładki utrzymujące to w jakimś porządku.

:

Image

Ponoć jedynka, czyli filtr przeciwdymny, zawiera dodatek azbestu. Póki tego nie rozerwiesz i będziesz miał maskę zasłaniającą usta i nos, rękawice i okulary ochronne możliwie najbardziej przylegające do twarzy - będzie ok. W przeciwnym wypadku dostaniesz raka, przyjdzie Gessler i klepnie Cię w ramię, krzyknie "besos ku*wa!", a Ty zostaniesz z nowotworem płuc.

Być może włóknina w FP-5 miała dodatek azbestu - nie wiem. Teoretycznie wystarczy maska przeciwpyłowa za parę złotych, która powinna zatrzymać latające tu i ówdzie włókna. Albo filtr FP-5, bo na zdrowy chłopski rozum filtr niezależnie od wieku powinien zatrzymać pył - niekoniecznie gaz.

Ale jestem laikiem, więc nie ciągaj mnie potem po sądach ;)
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

Postprzez Pangia w 07 Kwi 2016, 20:33

W tym temacie na pierwszej stronie było (rzeczywiście daleko było szukać przy oszałamiającej liczbie dwóch stron), że można używać, jeśli chcesz pokroić cebulę albo wysrać się przy porządnej biegunce, ale do Czarnobyla raczej się nie nada.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

Postprzez Universal w 07 Kwi 2016, 21:03

Wyraźnie zaznaczył, że nie zależy mu na ochronie, tylko na wyglądzie.

Ja na Twoim miejscu @Rumcajs zrobiłbym tak - FP-5 bym rozpruł i wywalił wszystko ze środka, a E-014 pozbył się. Zamiast tego rurę nosiłbym tak, by kończyła się w jakiejś torbie - np. obciążoną odważnikiem.
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie; myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie.
Awatar użytkownika
Universal
Monolit

Posty: 2613
Dołączenie: 21 Lip 2010, 17:54
Ostatnio był: 08 Sie 2023, 20:40
Miejscowość: Poznań
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 1051

Re: Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

Postprzez Pangia w 07 Kwi 2016, 22:06

Wiem. Czy z mojego posta wynikło coś innego? Wnioski nasuwają się same: maska spełni zadania stawiane przed jej właścicielem.
Proszę państwa, sto pięćdziesiąt kilometrów na godzinę w ciągu kilku sekund, wspaniały wynik. Gdyby w ten sposób można było wypie*dolić z polskiej polityki tych wszystkich śmieci z Okrągłego Stołu, Leszka Millera, byłoby… cudownie i każdemu bym ku*wa kupił po takim Ferrari, byleby w piz*u pojechali tym PROSTO do swojego ukochanego… Izraela. SYJONIŚCI Europy, jedźcie do siebie! Pozdrawiam, Zbigniew Stonoga. Nie jestem antysemitą!
Awatar użytkownika
Pangia
Monolit

Posty: 4280
Dołączenie: 27 Maj 2012, 10:49
Ostatnio był: 28 Lis 2017, 19:49
Miejscowość: Kukle Karakańskie
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 854

Re: Przeterminowane filtry, niebezpieczne?

Postprzez lehoslav w 08 Kwi 2016, 07:17

Moim skromnym zdaniem, jeżeli filtr nie ma uszkodzeń mechanicznych, to o wiele większa szansa na wchłonięcie azbestu pojawi się przy jego rozpruwaniu niż normalnym używaniu...
Dozymetry: Gamma-Scout Rechargeable, Berthold LB 133-1, SV500, FH40T, KSMG1/1M, Терра МКС-05, Graetz X50ZS, RSA 64D, DL-Messer 6150, DP66M, ДП-5В, RAM-60A, RAM-63 (miernik scyntylacyjny α, β, γ), RWA 72 M, Graetz EDW150, KOS-1, FAG FH41, EKO-D, Radiagem 2, Rados RDS-110, Thermo SVG 2, PDMR82, an/udr-13, Стора-ТУ, PM1603A, PM1621A
W Zonie: 5 razy (16 dni)
Awatar użytkownika
lehoslav
Tropiciel

Posty: 360
Dołączenie: 03 Lut 2014, 12:34
Ostatnio był: 21 Kwi 2023, 08:10
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: VLA Special Assault Rifle
Kozaki: 84

Poprzednia

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości