Noże własnej produkcji .

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez Swendre w 23 Lip 2015, 21:13

Zrobiłem taki pseudo-bagnet xD Jeszcze nie skończony, nie miałem siły i czasu dokończyć. Chcę go dokończyć, ale nie wiem jak, i tu zwracam się do Was o pomoc. Co mógłbym jeszcze do niego dodać ?

EDIT: i jeszcze pytanko : z czego lepiej zrobić kaburę ?
Załączniki
11728719_1463689170618601_6403252215751868934_o.jpg
"Być zwy­ciężonym i nie ulec to zwy­cięstwo, zwy­ciężyć i spocząć na laurach - to klęska."
Józef Piłsudski

"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Swendre
Kot

Posty: 30
Dołączenie: 10 Sty 2015, 21:42
Ostatnio był: 27 Kwi 2017, 22:08
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 4

Reklamy Google

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez doomer77 w 23 Lip 2015, 22:07

Dodałbym chociaż szczątkowy jelec, żeby Ci się ręka nie omskła na ostrze. Dokończyłbym szlifowanie całej powierzchni i o ile to możliwe, dobił rękojeść. Zaznacz wyraźnie samo ostrze - fazę - żeby łatwiej było w przyszłości ostrzyć.
Kaburę moim zdaniem najlepiej ze skóry, ale nigdy w niej nie robiłem. W tej materii jestem tylko teoretykiem :(
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez Swendre w 23 Lip 2015, 22:31

Nie dobiłem (jak narazie) ostrza do rękojeści ponieważ staram się nałożyć jelec. Postaram się zaznaczyć tą fazę, ale nie jestem pewien czy dam radę, stal strasznie twarda i ciężka w obróbce, ale swoje już zniosła. Wstępnie ją zahartowałem. Na skórze się nie znam za bardzo, ale chodzi mi po głowie pomysł zrobienia kabury z drewna.
"Być zwy­ciężonym i nie ulec to zwy­cięstwo, zwy­ciężyć i spocząć na laurach - to klęska."
Józef Piłsudski

"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Swendre
Kot

Posty: 30
Dołączenie: 10 Sty 2015, 21:42
Ostatnio był: 27 Kwi 2017, 22:08
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 4

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez doomer77 w 23 Lip 2015, 23:25

Jeśli drewno, to bez klejenia dwóch części raczej się nie obejdzie.
Użyłbym obłogu moczonego w wodzie (jesion byłby dobry). Nóż owiń cienko taśmą izolacyjną - można też przesmarować dodatkowo odrobiną oleju lub wosku, żeby klej tego nie chwycił - , 2 lub 4 kawałki obłogu ściśnij na nożu tak, żeby przybrały jego kształt. Trzeba je wcześniej posmarować klejem, polecam poliuretan.
Zostawić ściśnięte do wyschnięcia nawet na kilka tygodni.
Po zdjęciu odciąć nadmiar, obrobić.
Problemem jest ściśnięcie od strony ostrza, bo po drugiej można dołożyć dodatkowy pasek obłogu. Na myśl mi przychodzi twarda guma w ściskach albo forma-negatyw.
Ale trwałość takiej kabury może nie być za duża, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w takich formach.
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez Swendre w 23 Lip 2015, 23:39

Myślę żeby to zrobić z dwóch kawałków buka, klejonych. Na jednej wyżłobię kształt i jakoś będzie.

EDIT: nóż robię nie na wystawę tylko do użytku codziennego. Chodzi mi o to żeby ta kabura nie rozwaliła się po kilku dniach tylko wytrzymała jakiś czas.
"Być zwy­ciężonym i nie ulec to zwy­cięstwo, zwy­ciężyć i spocząć na laurach - to klęska."
Józef Piłsudski

"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Swendre
Kot

Posty: 30
Dołączenie: 10 Sty 2015, 21:42
Ostatnio był: 27 Kwi 2017, 22:08
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 4

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez Swendre w 24 Lip 2015, 10:40

BlackShaman - a jaka dokładnie skóra? I gdzie takową można dostać za niezbyt wygórowaną cenę?
"Być zwy­ciężonym i nie ulec to zwy­cięstwo, zwy­ciężyć i spocząć na laurach - to klęska."
Józef Piłsudski

"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Swendre
Kot

Posty: 30
Dołączenie: 10 Sty 2015, 21:42
Ostatnio był: 27 Kwi 2017, 22:08
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 4

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez BlackShaman w 24 Lip 2015, 10:47

Tu masz kaburę ze skóry naturalnej. Klejona na krawędziach butaprenem i szyta nicią nylonową. Robiłem ją z 9 lat temu i nadal cała. Tylko nić się przetarła. Nie wie jak drewno,ale moim zdaniem łatwo może popękać.

Dopisek: Skórę miałem ze starych fartuchów spawalniczy i tym podobnych. Myślę,że na allegro da się znaleźć skrawki odpadów po niskich cenach.
Image
Awatar użytkownika
BlackShaman
Stalker

Posty: 117
Dołączenie: 23 Mar 2013, 15:02
Ostatnio był: 04 Gru 2021, 12:21
Miejscowość: Żory
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 14

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez Swendre w 24 Lip 2015, 10:51

Dzięki za info, właśnie allegro przekopuję w poszukiwaniu tej skórki. A jaka ona grubość ma ?
"Być zwy­ciężonym i nie ulec to zwy­cięstwo, zwy­ciężyć i spocząć na laurach - to klęska."
Józef Piłsudski

"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Swendre
Kot

Posty: 30
Dołączenie: 10 Sty 2015, 21:42
Ostatnio był: 27 Kwi 2017, 22:08
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 4

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez BlackShaman w 24 Lip 2015, 10:53

Ta którą używałem miała 2mm.

Za ten post BlackShaman otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Swendre.
Awatar użytkownika
BlackShaman
Stalker

Posty: 117
Dołączenie: 23 Mar 2013, 15:02
Ostatnio był: 04 Gru 2021, 12:21
Miejscowość: Żory
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 14

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez Swendre w 24 Lip 2015, 11:00

Ok dzięki za info, jak skończę to zdjęcie też wrzucę.
"Być zwy­ciężonym i nie ulec to zwy­cięstwo, zwy­ciężyć i spocząć na laurach - to klęska."
Józef Piłsudski

"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
Swendre
Kot

Posty: 30
Dołączenie: 10 Sty 2015, 21:42
Ostatnio był: 27 Kwi 2017, 22:08
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Sniper Rifle SVDm2
Kozaki: 4

Re: Noże własnej produkcji .

Postprzez Gro3a w 30 Lip 2015, 00:40

Skóra z fartucha spawalniczego jak najbardziej nadaje się na pochwę do noża, sam takowej użyłem. Jakiś czas temu zainspirowany wojskowym nożem szturmowym, stworzyłem z utwardzanej blachy stalowej (stal 8.8) coś w rodzaju noża okopowego. Nakładka z drewna dębowego pomalowana lakiero-bejcą w kolorze ciemnej wiśni, przynitowane za pomocą aluminiowych nitów 6mm. Pochwę wycinałem nożem do tapet i zszywałem ręcznie grubą nitką. Jeszcze nie jest skończona: brak paska utrzymującego nóż i kilku zatrzasków, ale już robi wrażenie ;)
Image
Nie ma miłości, jest tylko żądza. Nie do człowieka, a do pieniądza.

Dziękuję Ci Boże, za te wspaniałe dni, bez których nie mógłbym teraz żyć. Dziękuje Ci za te wspaniałe chwile, bo w swym życiu nie miałem ich aż tyle. Za wszystkie spędzone w samotności i za te szczęśliwe, pełne miłości...
Awatar użytkownika
Gro3a
Technik

Posty: 718
Dołączenie: 05 Maj 2012, 22:26
Ostatnio był: 02 Wrz 2023, 01:37
Miejscowość: Lubawa - warmińsko-mazurski Sosnowiec
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sawn-off Double-barrel
Kozaki: 294

Poprzednia

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości