IQ

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

IQ

Postprzez Arapskyy w 25 Kwi 2016, 19:02

Wiecie może gdzie można sprawdzić swoje IQ? Bo jakoś mnie od pewnego czasu zżera coś. Chciałbym sprawdzić swoją inteligencję.
Awatar użytkownika
Arapskyy
Stalker

Posty: 76
Dołączenie: 17 Mar 2016, 20:13
Ostatnio był: 12 Kwi 2017, 12:59
Miejscowość: Polska
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 6

Reklamy Google

Re: IQ

Postprzez trolololo w 25 Kwi 2016, 20:36

Bo jakoś mnie od pewnego czasu zżera coś
Ogranicz to forum :realcaleb:
Jak będziesz robił opinię o dysleksji to będą ci robić :TM:
Popytaj Mita, on chyba coś wie
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: IQ

Postprzez Mito w 25 Kwi 2016, 23:25

Co ja? :tm:

Ogólnie to nie wierzę w te całe magiczne testy IQ, bo "mierzenie" ilorazu inteligencji w nich polega na używaniu skojarzeń, które są po prostu uzależnione od kraju, w którym podchodzący do testu mieszka, regionu, zainteresowań, podejścia do życia, poglądów. Takie testy są niemiarodajne - gdyby na przykład ktoś poczęstował cię testem IQ z jakiejś Ameryki, otrzymałbyś pewnie dziwnie niski wynik, chociaż jakiś lokalny, "nasz" test zdałbyś na dużo powyżej przeciętnej. No po prostu inteligencja nie jest mierzalną wartością i nikt nie nagnie rzeczywistości tak, żeby była.
Nie wspominając o tym, że jeżeli zacząłbyś szukać po internecie, zaraz dostałbyś w twarz toną testów zrobionych tak, aby na inteligentniejszych wyszli ludzie ze Śląska/głosujący na PiS/starsi/wychowani w mieście. Albo testów wymagających rejestracji lub "symbolicznej opłaty" za pokazanie wyniku testu.

Ale jak już brać udział w takowym, to zalecałbym złapanie się za coś bardziej profesjonalnego - moim zdaniem *dość* skutecznym sposobem "zmierzenia" IQ byłoby podjęcie się testu stowarzyszenia Mensa.
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image

Za ten post Mito otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive Universal, Aoryst, trolololo.
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: IQ

Postprzez dorian w 26 Kwi 2016, 00:04

Jedynym testem z IQ ze zróżnicowaną wiedzą jest:


Reszta to wypracowane łamigłówki z dupy.

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Re: IQ

Postprzez trolololo w 26 Kwi 2016, 16:21

Dorian, Inteligencja to nie to samo co wiedza. :facepalm:
Deszczyk pada , RAM mi zjada...
trolololo
Legenda

Posty: 1106
Dołączenie: 25 Wrz 2013, 13:03
Ostatnio był: 24 Mar 2023, 18:36
Miejscowość: Na granicy LTE
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: "Tunder" 5.45
Kozaki: 118

Re: IQ

Postprzez Plaargath w 26 Kwi 2016, 21:03

Najpopularniejsza obecnie w praktyce klinicznej jest rewizja testu Wechslera, posiadającego edycję dla dorosłych i dla dzieci. Samemu zrobić się nie da, idź do psychologa.

@Mito, herezje piszesz. Sam nie jestem fanem psychometrii, ale te karczemne uproszczenia to nawet dla mnie za dużo.
Po pierwsze - nie "mierzenie", tylko mierzenie. Pojęcie należy zrozumieć - na poziomie ogólnej teorii i na poziomie konkretnego testu. Każdy porządny test ma manuala, w którym jest uzas teoretyczny, wskazujący jasno co i jak mierzy.
Po drugie - Twoje skojarzenie o skojarzeniach jest błędne - są różne rozdzaje inteligencji, mierzone przez różne testy/podtesty, utożsamianie inteligencji z asocjacją jest błędne.
Po trzecie - strasznie cebulowo piszesz o "nieskuteczności". Tego typu testy opisują kryteria takie jak rzetelność, trafność czy moc dyskryminacyjna. Uwielbiam jak ktoś niezorientowany jednym zdaniem zaprzecza realności jakiejś dziedziny wiedzy. Tym bardziej, że w porównaniu do innych gałęzi psychologii psychometria akurat broni się niezwykle skutecznie - z racji ścisłego oparcia na matematyce i z racji tego, że do jej kwestionowania wystarczy logiczne myślenie, na samej psychice znać się na trzeba.
Po czwarte - Twoje dywagacje o "ich" i "naszych" testach są oderwane od rzeczywistości. Testy kliniczne się lokalizuje.
Po piąte - test Mensy nie jest testem na inteligencę sensu stricto.
Image Image

Merkantylizm, srerkantylizm.

Za ten post Plaargath otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive The Witcher, Universal, lukebuka.
Awatar użytkownika
Plaargath
Weteran

Posty: 653
Dołączenie: 23 Mar 2010, 15:12
Ostatnio był: 03 Kwi 2022, 22:03
Kozaki: 234


Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: svt07 oraz 9 gości