Działające układy detektorów

...a raczej wszystko o wszystkim. Debaty na dowolne tematy.

Działające układy detektorów

Postprzez dambo w 19 Maj 2016, 16:13

Witam

Wpadłem na pomysł, który może się spodobać, ale potrzebuję pomocy w jego wykonaniu - mianowicie chciałbym wykonać repliki detektorów :)
Zastosowania:
- oczywiście jako ozdoba dla cosplayerów/ gadżet dla fanów, można (po przemyśleniu nawet trzeba) utworzyć też jakieś artefakty, których pozycja będzie wyświetlana na svarogu :)
- (bardziej rozbudowany pomysł) - na jakiś eventach można dzięki takim urządzeniom "wskazywać" drogę do "artefaktów"/jakiś miejsc kluczowych, tu wchodzi kwestia umieszczenia w środku np BT 4.0 i stworzenia "artefaktów" z nadajnikami, na jakieś strzalanki typu ASG w klimatach stalkera też byłoby fajne
Jestem elektronikiem, więc ta kwestia jest dla mnie w 100% do zrobienia problem z wyglądem :/ Marzeniem byłoby wykonanie obudowy w technologii druku 3d z ręcznym malowaniem i "psuciem", żeby bardziej dopasować je wyglądem do tych z gry
Pomysł nadszedł podczas grania i nigdzie nie znalazłem czegoś takiego. W trakcie wpadł mi kolejny pomysł na wersję mini/breloczkową, która może wykrywać nasz telefon jako "artefakt" dla tych którzy go ciągle gubią.
Znajdzie się ktoś chętny do pomocy? Szczegóły możemy omówić tu lub można do mnie pisać na adres [email protected]
Co myślicie o czymś takim?

Za ten post dambo otrzymał następujące punkty reputacji:
Positive PRZEMEK ŁOWCA.
dambo
Kot

Posty: 9
Dołączenie: 19 Maj 2016, 15:59
Ostatnio był: 04 Mar 2020, 17:24
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 1

Reklamy Google

Re: Działające układy detektorów

Postprzez Mito w 19 Maj 2016, 18:53

W sumie to już to kiedyś rozważałem - a same makiety już widziałem w paru filmikach fanów stalkera wykonane.

Pierwsze zastosowanie - cosplay - wymagałoby samej makiety. Być może gdzieś trzeba by wsadzić LEDa zasilanego baterią. W sumie żadnej elektroniki nie potrzeba.

Drugie zastosowanie - jakieś "gry leśne". Jeżeli mamy na myśli rozłożenie w jakimś terenie kilku(nastu) "artefaktów" i poszukiwanie ich takim "detektorem" - mogłoby być ciężko. Oczywiście artefakty musiałyby nadawać jakiś sygnał "odbieralny" przez detektory - ale to właśnie tu zaczyna się dość... trudna sprawa.

Zastosowanie samego Bluetooth (jeżeli dobrze zrozumiałem, że miałeś to na myśli) jest kompletnie bezsensowne - przecież jest to interfejs stosowany do PRZESYŁU informacji, a nie lokalizacji obiektu nadającego w przestrzeni. Rozumiem pierwsze skojarzenie: nowy, bardzobardzobardzo dobry i świetny, bajerancki interfejs, to używajmy go do wszystkiego - tylko że równie dobrze można by zastosować zwyczajne Wi-Fi lub wcześniejsze wersje Bluetooth - i tak to nie zadziała. Chyba najszybszym sposobem realizacji tego w sposób nowoczesny i polegający głównie na technice cyfrowej byłoby skorzystanie z usługi GPS, dopiero wtedy miałoby sens użycie BT. Zasada prosta: Każdy artefakt i detektor mają po jednym nadajniku/odbiorniku GPS i Bluetooth. I każdy z nich ciągle aktualizuje za pomocą GPS swoją pozycję w terenie i ją pamięta. Teraz, powiedzmy, że detektor nieprzerwanie szuka przez Bluetooth jakiegoś artefaktu - a każdy artefakt, który wykryje w swoim zasięgu nadający "zaproszenia" do komunikacji detektor włącza swój nadajnik Bluetooth i wysyła detektorowi swoje koordynaty. Detektor porównuje je ze swoimi i na tej podstawie oblicza (z pewnym błędem oczywiście) odległość od artefaktu. Tutaj już błyskanie diodką z odpowiednią częstotliwością, zależną od odległości to betka. I tak oto mamy symulowany detektor Echo. Ale sprawa dalsza - nie mamy pojęcia, w którą stronę detektor jest zwrócony, przez co nie wiemy, jak pokazać kierunek artefaktu (jak w Niedźwiedziu). Dwa sposoby rozwiązania problemu: albo robimy jakiś zmyślny system oparty o dwa urządzenia GPS w jednym detektorze, porównujący ich pozycję i liczący z tego kierunek (przy obecnej dokładności GPS... wątpliwe, raczej nie będzie działać znośnie), albo tworzymy coś w rodzaju elektronicznego kompasu i też liczymy kierunek.

Innym sposobem na to byłoby włożenie w detektor samego zespołu anten i użycie ich do wykrywania kierunku do artefaktu lub jakichś dzikich triangulacji... ale to już byłoby moim zdaniem masakrycznie trudne i nawet gdyby udałoby ci się to wykonać, to mam jakieś dziwne wrażenie że niedługo potem do drzwi zapukałby ci jakiś wojskowy z ofertą pracy... :caleb:
Spolszczenie do Misery: The Armed Zone (Ja & Imienny)
Ciekawe kiedy ilość moich kozaczków przekroczy moje IQ Image
Awatar użytkownika
Mito
Legenda

Posty: 1007
Dołączenie: 17 Sie 2014, 21:21
Ostatnio był: 29 Mar 2019, 02:46
Kozaki: 271

Re: Działające układy detektorów

Postprzez dambo w 19 Maj 2016, 19:04

Użycie BT nie jest bez sensu - chodziło mi oczywiście o BT 4.0 BLE, są one stosowane w beaconach i maja opcję "mierzenia" odległości, oczywiście z błędem, ale są dość tanie i miałem z nimi kontakt dla echa w zupełności wystarczą. Nie chcę wchodzić w szczegóły techniczne - je mam już dość przemyślane nawet w kilku opcjach. Można np. detektor niedźwiedź wykorzystać tylko jako kompas - też byłby super efekt.

Potrzebuję pomocy w warstwie "wyglądu" :)
dambo
Kot

Posty: 9
Dołączenie: 19 Maj 2016, 15:59
Ostatnio był: 04 Mar 2020, 17:24
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 1

Re: Działające układy detektorów

Postprzez lukebuka w 19 Maj 2016, 21:03

Stare multimetry mają dość podobną obudowę, mogą się nadać.
Awatar użytkownika
lukebuka
Tropiciel

Posty: 247
Dołączenie: 09 Gru 2011, 17:21
Ostatnio był: 23 Gru 2017, 20:18
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Sniper SGI
Kozaki: 44

Re: Działające układy detektorów

Postprzez Grzechu300 w 19 Maj 2016, 21:27

Tutaj znajdziesz więcej: viewtopic.php?f=9&t=18270&start=36
Вознаграждён будет только один.
Awatar użytkownika
Grzechu300
Ekspert

Posty: 800
Dołączenie: 30 Sie 2012, 22:39
Ostatnio był: 15 Wrz 2019, 11:19
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 333

Re: Działające układy detektorów

Postprzez dambo w 20 Maj 2016, 22:59

miałby ktoś teksturkę niedźwiedzia wyciągniętą z gry?
dambo
Kot

Posty: 9
Dołączenie: 19 Maj 2016, 15:59
Ostatnio był: 04 Mar 2020, 17:24
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 1

Re: Działające układy detektorów

Postprzez Gro3a w 21 Maj 2016, 06:21

Łap, przyda się ;)
Image
Nie ma miłości, jest tylko żądza. Nie do człowieka, a do pieniądza.

Dziękuję Ci Boże, za te wspaniałe dni, bez których nie mógłbym teraz żyć. Dziękuje Ci za te wspaniałe chwile, bo w swym życiu nie miałem ich aż tyle. Za wszystkie spędzone w samotności i za te szczęśliwe, pełne miłości...
Awatar użytkownika
Gro3a
Technik

Posty: 718
Dołączenie: 05 Maj 2012, 22:26
Ostatnio był: 02 Wrz 2023, 01:37
Miejscowość: Lubawa - warmińsko-mazurski Sosnowiec
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Sawn-off Double-barrel
Kozaki: 294

Re: Działające układy detektorów

Postprzez doomer77 w 21 Maj 2016, 08:58

Odnośnie obudów to jest tu trochę modelarzy, każdy z nich coś podpowie.
Ze swojej strony odradzam druk 3D, jako drogi jednostkowo i wymagający mimo wszystko późniejszej obróbki. Chyba, że zrobić pozytyw do odlania formy. Potem kopiowanie za pomocą żywicy.
Albo wersja de lux - frezowanie CNC w metalu :)
Awatar użytkownika
doomer77
Tropiciel

Posty: 328
Dołączenie: 08 Sty 2015, 21:03
Ostatnio był: 11 Lis 2022, 11:32
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 69

Re: Działające układy detektorów

Postprzez dambo w 21 Maj 2016, 13:04

Bardzo dziękuję za teksturki!
Wersja frezowana to byłoby coś pięknego. Nauczyłem się obsługi inventora i mam wstępny zarys :) pomysł na pierwszą elektronikę jest taki, że będzie to kompas - pokrętłem ustawiamy kierunek i na wyświetlaczu nam go wskazuje.
Kolejnym problemem jest zaprojektowanie napisów na tej aluminiowej płytce. Zna ktoś rosyjski?
dambo
Kot

Posty: 9
Dołączenie: 19 Maj 2016, 15:59
Ostatnio był: 04 Mar 2020, 17:24
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 1

Re: Działające układy detektorów

Postprzez Alchemik w 21 Maj 2016, 14:59

Wiesz oczywiście, że jeżeli chce zrobić więcej sztuk niż 3 modele, to wypadałoby na tym pozarabiać kokosów? :caleb:
Nie bądź jeleń. Jeżeli na stawiasz się na robienie takich rzeczy masowo, a nie tylko dla siebie, to sprzedawaj, będą małe kokosy, bo fanów stalkera jest w Polsce sporo.
Alchemik
Weteran

Posty: 656
Dołączenie: 17 Lut 2010, 12:59
Ostatnio był: 09 Sie 2017, 22:09
Ulubiona broń: --
Kozaki: 207

Re: Działające układy detektorów

Postprzez dambo w 21 Maj 2016, 15:04

Dokładnie o tym myślałem, ale wszystko zależy od końcowego efektu. Najpierw chcę zrobić to tak dobrze jak tylko się da głównie dla siebie - potem przedstawię efekt i zobaczę co inni na takie coś.
Oczywiście wszystkich, którzy pomogą odpowiednio wynagrodzę :)

Edit:
Mógłby ktoś zerknąć, czy taki rozmiar jest ok?
https://goo.gl/photos/3gfN1Jvcc8s4oP6P9
dambo
Kot

Posty: 9
Dołączenie: 19 Maj 2016, 15:59
Ostatnio był: 04 Mar 2020, 17:24
Frakcja: Wolność
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 1

Re: Działające układy detektorów

Postprzez Alchemik w 22 Maj 2016, 02:17

Jak dla mnie w porzo. Mógłby być o dwa cm dłuższy, ale i tak jest spoko.
Alchemik
Weteran

Posty: 656
Dołączenie: 17 Lut 2010, 12:59
Ostatnio był: 09 Sie 2017, 22:09
Ulubiona broń: --
Kozaki: 207

Następna

Powróć do Prawie o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości