Rocznica katastrofy

Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile się trzeba cenić...

Re: Rocznica katastrofy

Postprzez gosciu121 w 03 Maj 2010, 15:12

Energia atomowa jest (dosyć) bezpieczną energią, ale ta katastrofa pokazuje, że nawet bezpieczne rzeczy się niszczą/psują/ulegają awarii :( . Zapewne gdyby tej awarii nie było świat wyglądał by inaczej
Awatar użytkownika
gosciu121
Stalker

Posty: 150
Dołączenie: 07 Sty 2010, 21:32
Ostatnio był: 12 Wrz 2014, 08:46
Miejscowość: Чернобыльская АЭС
Frakcja: Monolit
Ulubiona broń: TRs 301
Kozaki: 8

Reklamy Google

Re: Rocznica katastrofy

Postprzez Dead333 w 03 Maj 2010, 20:27

@up

Dosyć? Jest to najbardziej bezpieczna i ekologiczna forma produkowania energii.. Sama w sobie, tak. W dzisiejszych czasach, z tak rozwiniętą technologią, problem nie będzie leżał po stronie elektrowni jako takiej, tylko człowieka.. Wystarczy, że kierownik zmiany, przyjdzie zmęczony, zaspany, będzie miał zły dzień i...? Może to mieć nieodwracalne skutki. Jest to oczywiście przykład oderwany od rzeczywistości, ale biorąc pod uwagę to co stało się w Czarnobylu, może jest to nawet prawdopodobne. Według mnie, powinniśmy iść w innym kierunku. Zająć się odnawialnymi źródłami energii, ale wiadomo - to kosztuje.. Ludziom nigdy nie będzie dobrze, aż w końcu sami doprowadzą do wyniszczenia siebie nawzajem.. Odnosząc się do drugiej częsci twojego postu. Jeżeli wybuch nie nastąpiłby wielu żyłoby jeszcze do tej pory.. Ale było to wyraźne ostrzeżenie.. Na pewno nie dla tych u góry, którzy będą dążyc tylko do własnych korzyści ale do prostych ludzi. Bardzo wielu z nas sprzeciwia się energi jądrowej, o czym świadczą liczne demonstracje. Chociażby te, które miały miejsce podczas konferencji dot. elektrowni atomowych w Polsce.
Awatar użytkownika
Dead333
Kot

Posty: 11
Dołączenie: 22 Kwi 2010, 14:18
Ostatnio był: 06 Cze 2010, 22:05
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Akm 74/2
Kozaki: 0

Re: Rocznica katastrofy

Postprzez $D014 w 03 Maj 2010, 22:55

Szczęściem dla świata jest to, że w krajach OECD stawiało się i stawia bezpieczniejsze "z natury" Elektrownie Jądrowe od Radzieckich RBMK. Nawet poważne awarie w elektrowniach na Zachodzie (jak TMI w 1979 r.), jeśli się zdarzają, nie są groźne dla środowiska, i nie doprowadzają chociażby do kontaminacji znacznych połaci terenu jak to było z Czarnobylskim RBMK.
Technologie większości używanych na świecie reaktorów typu PWR/BWR jest od lat sprawdzana i unowocześniana; międzynarodowe zespoły inżynierów wymieniają się ze sobą zdobytym doświadczeniem, zaś MAEA oraz niezależnie Urzędy Dozoru Jądrowego nieprzerwalnie poszukują w elektrowniach jądrowych jakichkolwiek problemów dotyczących bezpieczeństwa i żądają w przypadku wykrycia ich wprowadzania koniecznych zmian.
Istotna też jest tzw. kultura bezpieczeńtwa samych inżynierów. tj. chodzi o to by te lepsze wyniki w zakresie bezpieczeństwa nie doprowadzały do ich "samozadowolenia" w przekonaniu, że wszelkie problemy w dziedzinie bezpieczeństwa zostały już rozwiązane...

Tego wszystkiego zabrakło nie tylko Persaonelowi CzAES, ale również w samej konstrukcji reaktora typu RBMK, co MUSIAŁO w końcu doprowadzić tam do KATASTROFY (o czym ostrzegali już niektórzy – jak np.Wołkow – ale ich nie słuchano).

Dead333 napisał(a):(...)Wystarczy, że kierownik zmiany, przyjdzie zmęczony, zaspany, będzie miał zły dzień i...? Może to mieć nieodwracalne skutki. Jest to oczywiście przykład oderwany od rzeczywistości, ale biorąc pod uwagę to co stało się w Czarnobylu, może jest to nawet prawdopodobne.(...)


Reakcja reaktorów PWR/BWR na fatalne błędy człowieka jest zupełnie inna niż w RBMK. Gdyby chciano zrobić z nimi to samo co w CzAES – do reaktorów tego typu samoczynnie spadłby pręty awaryjne i wyłączyłby się po prostu... Nawet w przypadku najgorszego typu awarii w reaktorach PWR/BWR czyli utraty cieczy chłodzącej z obiegu pierwotnego (tzw. LOCA) przed poważną awarią zewnętrzną chroni jeszcze obudowa reaktora oraz KOPUŁA BEZPIECZEŃSTWA. (przykład takiej awarii: TMI)
A radzieccy inżynierowie w reaktorach typu RBMK... nie zastosowali tego typu kopuły! Ich bezkrytyczna wiara w "bezpieczeństwo" tego typu reaktorów zemściła się w 1986 r. sromotnie...


Buduje się już Reaktory III Generacji:

Wspomnę jeszcze że na świecie już się rozpoczęła budowa reaktorów tzw. III Generacji. Konstrukcja ich ma być prostsza od II Generacji (PWR/BWR), wymagająca zastosowania mniejszej ilości potrzebnych elementów, a jednocześnie bezpieczniejsza od dotychczasowych... W III Generacji zastosowane będą w większym stopniu tzw.pasywne systemy bezpieczeństwa – a więc NIEWYMAGAJĄCE ingerencji człowieka, a działające dzięki wykorzystaniu praw fizyki.
Do nich należą m.in. obieg cieczy chłodzącej pod wpływem konwekcji, czyli nawet przy niedziałających pompach (w reaktorach ES BWR i ABWR nawet nie musi być dzięki temu pomp w obiegu pierwotnym!), samoczynne uruchamiające się zraszanie rdzenia i odprowadzanie nadmiaru ciepła w przypadku awarii typu "LOCA" oraz wiele innych zabezp.:

http://seren.org.pl/images/files/artyku ... ki1%20.pdf
Trochę tą przebieranką przed Sarkofagiem wkurzyłem Ukraińskiego Przewodnika, ale co tam... :-)
Awatar użytkownika
$D014
Kot

Posty: 44
Dołączenie: 08 Sie 2009, 02:41
Ostatnio był: 10 Maj 2024, 14:35
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: --
Kozaki: 23

Poprzednia

Powróć do Czarnobyl i Prypeć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości