Czarny Piołun

Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile się trzeba cenić...

Czarny Piołun

Postprzez Tobilp w 28 Lip 2009, 09:36

po ukraińsku Czarnobyl: Чорнобиль
po ukraińsku Czarny Piołun: Чорна полин
Widzicie podobiznę?
słowa z Apokalipsy św. Jana: "Trzeci Anioł zatrąbił:
i spadła z nieba wielka gwiazda płonąca jak pochodnia,
a spadła na trzecią część rzek i na zródła wód.
A imię gwiazdy brzmi Piołun.
I trzecia część wód stała się Piołunem,
i wielu ludzi pomarło od wód,
bo stały się gorzkie"
Apokalipsa 8,10-11

Co o tym sądzicie?
Image
Awatar użytkownika
Tobilp
Kot

Posty: 28
Dołączenie: 08 Lip 2009, 10:18
Ostatnio był: 15 Kwi 2012, 14:26
Miejscowość: Prypeć :)
Frakcja: Powinność
Ulubiona broń: Akm 74/2U
Kozaki: 0

Reklamy Google

Re: Czarny Piołun

Postprzez Kuba w 28 Lip 2009, 11:10

Temat rzeka. Każdy Ci odpowie inaczej. Jeden powie, że wierzy natomiast drugi, że nie wierzy w takie bzdety. Temat niebezpiecznie skieruje się w stronę wiary i będzie zadyma. :)

Jak zaczną robić burdel to się zamknie temat i po problemie. - F360
"Gdzie leśna droga wije się przez uroczysko, nieubłagana czeka mnie i znana przyszłość.
Daremnie wszczynać by z nią spór, mamić pieszczotą, otwarta jest jak mroczny bór - na wskroś, szeroko."
Awatar użytkownika
Kuba
Stalker

Posty: 119
Dołączenie: 20 Wrz 2008, 13:19
Ostatnio był: 26 Sie 2014, 15:24
Miejscowość: Częstochowa
Frakcja: Czyste Niebo
Ulubiona broń: TOZ34
Kozaki: 11

Re: Czarny Piołun

Postprzez dorian w 28 Lip 2009, 12:30

Moim zdaniem podobieństwo ze słów Apokalipsy do Czarnobyla jest, a spadająca gwiazda z nieba na okolice wokół elektrowni to mógłby być właśnie wybuch w Czarnobylu. W końcu skażone zostało wszystko, czyli ziemia i rzeki też, zginął ogrom ludzi.
"Liczba ofiar (oficjalnie):

* 2 strażaków umiera w nocy 26.04.'86
* kolejnych 28 umiera w ciągu kilku miesięcy
* oficjalna liczba zgonów wynosi 51 ofiar

Liczba ofiar (nieoficjalnie):

* 600 pilotów śmigłowców
* co 4 z górników zmarł przed 40 rokiem życia; ok. 2,5tys
* ok. 20 tys. likwidatorów zmarło do 2005 roku; ok 200tys jest inwalidami
* łączna liczba ofiar wg. różnych źródeł jest szacowana od 60 osób nawet do kilkunastu tysięcy".

Tu jest też ciekawa strona o tym, dane j/w stąd :

http://czarnobyl.cba.pl/chronologia/
Ostatnio edytowany przez dorian, 28 Lip 2009, 12:39, edytowano w sumie 1 raz

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Re: Czarny Piołun

Postprzez Terminus w 28 Lip 2009, 12:38

Eeee... Tam... Każdemu pokoleniu wydaje się, że jest generacją czasów ostatecznych i doczeka Sądu Ostatecznego bez śmierci... I każde dotychczasowe się myliło.
Na takiej zasadzie można znaleźć mnóstwo koincydencji pomiędzy Apokalipsą a wydarzeniami historycznymi. Od starożytności po dzień dzisiejszy. I te same teksty wielokrotnie interpretowano pod bieżące wydarzenia.
Ludzie przed rokiem 1000 czekali na przybycie Lewiatana, Czarna śmierć, która wybiła olbrzymi odsetek populacji Europy, miała być jeźdźcem apokalipsy. A potem przychodziły kolejne wieki, kolejne klęski głodu, chorób wojen i znowu doszukiwano się znaków...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Czarny Piołun

Postprzez dorian w 28 Lip 2009, 13:03

A potem przychodziły kolejne wieki, kolejne klęski głodu, chorób wojen i znowu doszukiwano się znaków...


Terminus. A może właśnie dla każdego danego pokolenia tak m.in. wygląda apokalipsa, koniec świata i w znaczeniu "co się na tym świecie wyprawia"? Dlaczego ona ma się kończyć tylko na pokoleniu naszym, czyli np. twoim, czy moim? Ja uważam, że Wojny Światowe, zarazy, głód i pandemie, zburzenie WTC, czy Czarnobyl,to dla mnie już jest Apokalipsa i nie równa się ona z definitywnym końcem wszystkiego i mnie, ale z milionami unicestwionych istnień ludzkich w jakimś okresie. To wcale może nie być do końca i jednoznacznie tak, że jest apokalipsa i ginie od razu cały świat, dalej nic nie ma, a właśnie taki Czarnobyl, może być jednym z wielu elementów tej apokalipsy.

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Re: Czarny Piołun

Postprzez Terminus w 28 Lip 2009, 13:13

dorian napisał(a):To wcale może nie być do końca i jednoznacznie tak, że jest apokalipsa i ginie od razu cały świat, dalej nic nie ma, a właśnie taki Czarnobyl, może być jednym z wielu elementów tej apokalipsy.


Masz na myśli to, że wszystkie takie tragiczne wydarzenia z historii są realizacją Apokalipsy św.Jana; czy mówiąc inaczej apokalipsa realizuje się przez wieki, zamiast jak to się najpowszechniej sądzi, wszystkie te wydarzenia, miałyby następować bezpośrednio po sobie?
Może i tak być...
CREDO [łac. Wierzę]
Awatar użytkownika
Terminus
Deliryk

Posty: 3955
Dołączenie: 22 Cze 2007, 06:15
Ostatnio był: 21 Lip 2022, 18:56
Kozaki: 1440

Re: Czarny Piołun

Postprzez dorian w 28 Lip 2009, 13:37

...mówiąc inaczej apokalipsa realizuje się przez wieki...


Dokładnie tak myślę jak napisałem wcześniej. Jeśli tak by nie było, to w którymś tam pokoleniu po Świętym Janie taki koniec świata by w końcu nastąpił i co dalej. Nic, czy znowu od początku? A może zupełnie coś innego, jakiś inny, nieznany świat? W nam znanych dziejach, to co się wyprawiało złego i wyrabia na świecie to może być naszą Apokalipsą, a inne pokolenia być może będą miały inną. Trochę to nieziemskie się robi i powoli w SF wjeżdżam, bo się zagłębiłem w temat nieco, więc kończę swój wywód, bo ze mnie tylko zwykły robot jest i się nie znam na sprawach głębokich :wink: , ale myślę, że m.in. z tym Czarnobylem, Apokalipsą i całą resztą to może właśnie tak być :D
Ostatnio edytowany przez dorian, 28 Lip 2009, 14:08, edytowano w sumie 1 raz

dorian
Wygnany z Zony

Posty: 1408
Dołączenie: 11 Lut 2008, 16:02
Ostatnio był: 11 Mar 2020, 20:52
Miejscowość: W-wa
Frakcja: Zombie
Kozaki: 244

Re: Czarny Piołun

Postprzez Darth ReX w 28 Lip 2009, 13:59

Heh, tutaj wywód niczym z lekcji języka polskiego się należy...
Pismo święte ma to do siebie, że jest zbiorem wartości uniwersalnych dla każdego pokolenia, tak więc i klęski opisane są stale aktualną apokalipsą która przychodzi non-stop. Wszystkie wojny, zarazy, klęski żywiołowe, itd itp. pojawiają się ciągle, nie można więc (przynajmniej w moim mniemaniu) rozpatrywać słów św. Jana jako jasnego przekazu końca, bo chyba każdy jego przekaz już raz znalazł odzwierciedlenie w rzeczywistości (ile było antychrystów? Najprostszy przykład to Adolf Hitler), także mamy tu niemal doskonale nakreślony schemat ludzkości. Ta apokalipsa będzie się przewijać i spełniać aż do rzeczywistego końca.
A jaki on będzie, tego nikt nie przewidział.
|| Ryzen 5 3600 3,6GHz | 32GB DDR4 RAM | XFX Radeon RX 580 8GB | Windows 10 Pro x64 ||
Awatar użytkownika
Darth ReX
Redaktor

Posty: 2050
Dołączenie: 08 Lut 2008, 17:27
Ostatnio był: 14 Cze 2024, 18:14
Kozaki: 224

Re: Czarny Piołun

Postprzez Amoniak w 28 Lip 2009, 18:39

A, to ja może na dokładkę przywołam, zdawać by się mogło człowieka nie mającego nic wspólnego z tematem, a mianowicie Isaaca Newtona. Koleś kochał Biblię, będą jednocześnie człowiekiem nauki. Obliczył (tak, naukowo), że biorąc pod uwagę, iż wydarzenia z Apokalipsy mają się wydarzyć naprawdę, to Sąd Ostateczny przyjdzie ok. 2060 roku. Więc... Czyżby przyszłe pokolenie (pokolenie Czarnobyla, bo jeżeli skutki populacyjnych mutacji będą, to w tym przyszłym pokoleniu) doczeka Końca Świata? Zobaczymy... Niewątpliwie, jeżeli Czarnobyl był przepowiedziany w Biblii, to Apokalipsa mało o tym mówi. Polecam przeczytać Księgę Izajasza. Fragmenty tak podobne, do opisu Zony, że aż nie można oddalić myśli, że to właśnie o tym. Poza tym... Prypeć była stolicą sowieckiego ateizmu. Jeżeli Bóg miał uderzyć swą karą w jakieś miasto, to czy mógł znaleźć lepsze? Ogólnie, aluzji co do promieniowania można znaleźć wiele, utożsamiana z mocą Bożą. No cóż... Ale na tym zakończę moje śmiałe wywody, cytując wypowiedź pewnego egiptologa: Tak już jest, te zdarzenia mają se sobą związek. Można dyskutować, co to dokładnie oznacza, jednak fakty są ze sobą zbieżne...
Jest mnóstwo sposobów na ulepszenie świata, tylko robić nie ma komu...

Amoniak
Wygnany z Zony

Posty: 45
Dołączenie: 14 Lip 2009, 23:01
Ostatnio był: 03 Cze 2010, 14:25
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 2

Re: Czarny Piołun

Postprzez Naukowiec w 31 Lip 2009, 19:12

no nie nie moge co wy jeszcze wymyślicie....?
Jak będe miał deadnąc to deadne...wasze podejście do słów apkalypsy jest delikatni mówjąc zbyt bezpośrednie
oni tak to nazwali bo to była tragedia wszech czasów ogarnijcie sie z łaski swojej i won poszukać artefaktów bo grochówy nie dostaniecie.... i bez meduzy co naj mniej mi sie nie pokazywać...!!!!
A tak apropo to nie wtrącaj tu CHRZEŚCIJANSTWA bo nasza religia [moja mówie w ogule] jest jedną jak już pokazał czas bardzo nie stabilna...
Naukowiec
Kot

Posty: 16
Dołączenie: 14 Lip 2009, 11:40
Ostatnio był: 24 Gru 2009, 16:56
Frakcja: Naukowcy
Ulubiona broń: Walker P9m
Kozaki: 0

Re: Czarny Piołun

Postprzez Amoniak w 04 Sie 2009, 15:08

No, to odwodząc od tematu wiary i jak na jako-takiego racjonalistę przystało, przytoczę wersję bardziej sceptyczną. Otóż... Czym jest piołun? Piołun to roślina, posiadająca ciekawą właściwość. Wpuszcza do gleby specyficzne soki, które niszczą inne rośliny (to się chyb allelopatia nazywa, nie pamiętam już). Są legendy hebrajskie, jakoby Wąż, który uwiódł Ewę, uciekając wypędzony z Edenu zostawiał za sobą zasiany piołun. Często w Biblii bywa uznawany za jeden z symboli nieszczęścia i szeroko pojętego zła. Nic dziwnego, iż Ewangelista nazwał tę gwiazdę piołunem. Najlepszy termin jaki może być. Jednak, co do tego ma Czarnobyl? Otóż, nie sam piołun razem ze swoją siostrą, babką lancetowatą, porasta połaciami tereny Polesia, na których znajduje się Czarnobyl, Prypeć i cała Zona. Prypeć zyskała nazwę od rzeki przez nią przepływającą, a Czarnobyl od rośliny gęsto tam rosnącej. Nic niezwykłego. A połączenie, to zwykły przypadek. Taka też może być wersja.
Jest mnóstwo sposobów na ulepszenie świata, tylko robić nie ma komu...

Amoniak
Wygnany z Zony

Posty: 45
Dołączenie: 14 Lip 2009, 23:01
Ostatnio był: 03 Cze 2010, 14:25
Frakcja: Samotnicy
Kozaki: 2

Re: Czarny Piołun

Postprzez Ivanovicz w 25 Wrz 2009, 18:26

Trochę wykopię :P

po ukraińsku Czarnobyl: Чорнобиль
po ukraińsku Czarny Piołun: Чорна полин


Tylko pierwsza część jest podobna, ale to dlatego, że to słowo znaczy to samo :idea:
Чорно-Czarno
Чорна-Czarny

Jedna literka się zmienia ale po "polskiemu" też zmienia się jedna.

биль i полин nie są już podobne.
Ivanovicz
Kot

Posty: 3
Dołączenie: 21 Mar 2009, 09:36
Ostatnio był: 25 Wrz 2009, 19:13
Kozaki: 0

Następna

Powróć do Czarnobyl i Prypeć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości