Promieniowanie w zonie

Litwo, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile się trzeba cenić...

Promieniowanie w zonie

Postprzez weasel w 20 Cze 2007, 23:55

<usunięte przez autora>
Ostatnio edytowany przez weasel 15 Maj 2017, 06:19, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
weasel
Stalker

Posty: 101
Dołączenie: 20 Cze 2007, 23:41
Ostatnio był: 08 Sie 2020, 14:46
Miejscowość: Gdzieś w Lubuskim
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Combat Chaser
Kozaki: 10

Reklamy Google

Postprzez Rain w 21 Cze 2007, 08:49

A tam.. po co jakiekolwiek zabezpieczenie? Kupi się ze 3 skrzynki żołądkowej i jazda do reaktora na grilla :P :P

A na poważnie, tyle lat minęło a promieniowanie nadal jest takie silne mimo zabezpieczeń(jeżeli w u "ruskich" można mówić o zabezpieczeniu)
Awatar użytkownika
Rain
Tropiciel

Posty: 294
Dołączenie: 08 Cze 2007, 03:14
Ostatnio był: 20 Lis 2017, 22:19
Miejscowość: Łódź
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 5

Postprzez RogueTrooper w 21 Cze 2007, 20:51

Promieniowanie może trwać jeszcze ze 100 lat. Jak większość z nas wie do reakcji rozszczepiania potrzebne są bardzo trwałe i ciężkie pierwiastki np. Uran U-235 (okres połowicznego rozpadu 703500000 lat!). Więc cieszmy się, że jest choć tak "spokojnie".
Image
Awatar użytkownika
RogueTrooper
Tropiciel

Posty: 280
Dołączenie: 08 Cze 2007, 17:00
Ostatnio był: 18 Gru 2013, 22:44
Miejscowość: Czarnobylska Elektrownia
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: SGI 5k
Kozaki: 3

Postprzez weasel w 22 Cze 2007, 01:55

Jeszcze jednego nie powiedziałem w tym bloku gdzie eksplodował reaktor w 86 w skafandrze pracować idzie góra kilka (czasami mówi sie nawet o 2-3) minut. Dlatego robotnicy tam pracujący podobno za minutę pracy otrzymują równowartość 1000 dolarow ( chyba po to by pokryć koszty leczenia w razie choroby popromiennej :| )
Awatar użytkownika
weasel
Stalker

Posty: 101
Dołączenie: 20 Cze 2007, 23:41
Ostatnio był: 08 Sie 2020, 14:46
Miejscowość: Gdzieś w Lubuskim
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Combat Chaser
Kozaki: 10

Postprzez Rain w 22 Cze 2007, 07:27

Hmmm kolejne pytanie..dlaczego nie użyją do podstawowych prac robotów? Zresztą teraźniejsza automatyka także pozwala na użycie robotów humanoidalnych :o
Awatar użytkownika
Rain
Tropiciel

Posty: 294
Dołączenie: 08 Cze 2007, 03:14
Ostatnio był: 20 Lis 2017, 22:19
Miejscowość: Łódź
Frakcja: Wojsko
Ulubiona broń: Akm 74/2U Special
Kozaki: 5

Postprzez Microtus w 22 Cze 2007, 09:05

Wiecie co? Mi sie to wydaje troche przesadzone. Nie wiem czy ktoś oglądał dokument na planette, ale tam ludzie pracowali w reaktorach 1-3 bez odzieży ochronnej.
Jest też artykuł z polityki o micie czrnobyla.
link:
Tnij linki

Wiem że nie ma w nim o samym reaktorze ale zjawiskjo było rozdmuchane przez media, głównie zaczodnie (co można przeczytać).
Co do robotów to myślę, żę ich na nie nie stać. Nawet wliczając pieniądze które dostaja z różnych organizacji (za duża tam korupcja żeby tą kase wydali rozsądnie).
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Postprzez Evil w 26 Cze 2007, 17:03

Nie zapominajcie o tym, że nasz świat jest jaki jest.
Czy wy naprawde sądzicie, że Rosja podawała i dalej podaje prawdziwe informacje?
Ukraina jest marionetką w ich rękach i nie zrobi nic bez ich zgody.
Promieniowanie jest wysokie i będzie jeszcze bardzo wiele lat.
Jednakowoż, nie jest aż tak wielkie jak początkowo zakładano, więc nie sugerujcie się mediami... oni gówno wiedzą a głośno krzyczą...
Przeliczcie sobie ilość pierwiastków, czas rozkłądu i promieniotwórczość, a zorientujecie się, że Czarnobyl jest więkrzym problemem niż nam się wydaje.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Evil
Kot

Posty: 5
Dołączenie: 26 Cze 2007, 16:55
Ostatnio był: 28 Cze 2007, 22:31
Kozaki: 0

Postprzez weasel w 26 Cze 2007, 20:17

Microtus napisał(a):. Nie wiem czy ktoś oglądał dokument na planette, ale tam ludzie pracowali w reaktorach 1-3 bez odzieży ochronnej.
.


Mi chodzii Likwidatorów, a nie o tych co tam pracowali sprzed 21 lat.
Awatar użytkownika
weasel
Stalker

Posty: 101
Dołączenie: 20 Cze 2007, 23:41
Ostatnio był: 08 Sie 2020, 14:46
Miejscowość: Gdzieś w Lubuskim
Frakcja: Wojskowi Stalkerzy
Ulubiona broń: Combat Chaser
Kozaki: 10

Postprzez Microtus w 27 Cze 2007, 08:43

Ja też nie pisze o pracach sprzed 21 lat (o ile sie nie myle dokument był z 2000 roku).
Przecież elektrownia pracuje i teraz (gdyby ją zaniedbali to by reszte szlak trafił).
W dokumencie ludzie pracowali przy reaktorach 1-3 w białych fartuchach (takich laboratoryjnych) i chodzili do stołówki na terenie elektrowni.
A goście co tam pracowali zaraz po katastrofie (twoi likwidatorzy) to w duzej mierze nie przeżyli, ale to były prce prowadzone zaraz po wybuchu, i przedewszystkim byli to wojskowi i strażacy, którzy gasili pożar reaktora (żeby było śmieszniej wielu z nich zatruło się ołowiem użytym do gaszenia reaktora).
Piszesz też o wnętrzu reaktora z tego co wiem do do wnetza sie juz nie da wejść. I przynajmniej narazie nikt tam nie zamierza zaglądać. Jedyne co tam ma być zrobione to zbudowanie kopuły czyli powiększenie tzw "grobowca".
Awatar użytkownika
Microtus
Legenda

Posty: 1028
Dołączenie: 18 Cze 2007, 14:31
Ostatnio był: 19 Sty 2019, 22:54
Miejscowość: łorsoł
Frakcja: Samotnicy
Ulubiona broń: Vintar BC
Kozaki: 106

Postprzez Kaz0r w 04 Lip 2007, 14:45

Witam. Jestem tutaj nowy , do rejestracji zachecił mnie wlasnie ten temat.
Niestety wokół Czarnobyla wyrosło sporo mitów , a wiedza na ten temat posród "ludu" ogranicza sie z reguły do mutantów , raka , promieniowania itd....

Chciałbym troszke wyprostowac to co napisaliscie:
-Elektrownia juz nie działa. Ostatni blok zamknieto w 2000 roku. Teraz trwa proces usuwania pretów z poszczególnych bloków i skladowania ich.
-Co do promieniowania sprawa jest bardziej zawiła. Na poczatku wiadomo promieniowanie było ogromne , latwo było przekroczyc dawke letalną w krótkim czasie. W tamtym czasie głowny udział w otrzymanej dawce miał rozpad krótkożyjacych atomów , które 21 lat po katastrofie w praktyce juz nie istnieja. Owszem jest i bedzie jeszcze bardzo dlugo uran , pluton , cez , stront i cala reszta tablicy Mendelejewa , jednak promieniowanie jest juz znacznie slabsze. Dane z pierwszego posta sa wyssane z palca. Na placu tuz przed elektrownia liczniki wskazywały 1000-1800 MICROR/h. Biorac pod uwage dawke letalna wynoszaca dla czlowieka 300-400R - policzcie sobie sami czy umrzecie od stania tam cały dzien.
Ogolnie sam spodziewalem sie tego ze media przeginaja z promieniowaniem ,albo gorzej - zaniżaja. Przed wyjazdem do strefy miałem troche stracha. Najwieksze promieniowanie jakie zarejestrowały dozymetry to bylo ok 20 000 uR/h w okolicy czerwonego lasu. Nie ma to juz nic wspolnego z dziesiatkami R/h w pierwszych miesiacach po tragedii.

Poki co wymiekam z pisaniem. Jakbyscie mieli jakies pytania to jesli bede znac odpowiedz postaram sie pomóc. Co do moich kompetencji - interesuje sie troche tym zagadnieniem , niedawno bylem na wyprawie do strefy i zamierzam sie tam wybrac jeszcze raz - niesamowite miejsce , niestety nie majace az tak duzo wspolnego ze stalkerem (a raczej odwrotnie - stalker z tym miejscem)

Pozdrawiam


Edit:
-Aha jeszcze taka refleksa mnie naszla co do tej szybkiej smierci przy przebywaniu kolo elektrowni: Nie wiem czy sobie zdajecie sprawe, ale tam ciagle ktos pracuje , nawet koszą trawe przy parkingu zeby ladnie wygladaja jak zagraniczni przyjezdzaja. Ogolnie budowa a dokladniej przygotowania do nowego sarkofagu idą pełną parą. Z tyłu elektrowni w odleglosci 200-300 metrow od sarkofagu były jakies budynki socjalne wygladem przypominajace bloki. Wszystkie uzywane, klimatyzacja działała , ogolnie wyglada jak zwykla , działajaca fabryka , nawet pociąg przejeżdzał i jakies częsci dowoził.
Kaz0r
Kot

Posty: 1
Dołączenie: 04 Lip 2007, 08:11
Ostatnio był: 03 Cze 2011, 16:42
Kozaki: 0

Postprzez piranninja w 07 Lip 2007, 22:43

Czy nie sądzicie że wkrótce zrobią z tego poprostu atrakcje turystyczną ? :(
Awatar użytkownika
piranninja
Stalker

Posty: 138
Dołączenie: 11 Cze 2007, 21:49
Ostatnio był: 22 Sie 2007, 21:28
Kozaki: 1

Postprzez triv w 10 Lip 2007, 15:26

To już jest atrakcja turystyczna :) Ale raczej szybko na liście cudów świata się nie znajdzie ;)
w każdym razie biura podróży organizują wycieczki (i to nawet z przewodnikiem). Tylko cena jak zarazie kosmiczna (równowartość coś około 900$) - za taką kasę jednak wole Egipt i piramidy ;)
Awatar użytkownika
triv
Kot

Posty: 11
Dołączenie: 13 Cze 2007, 19:13
Ostatnio był: 27 Cze 2007, 13:53
Kozaki: -1

Następna

Powróć do Czarnobyl i Prypeć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości