Dach i część ścian maszynowni o łącznej powierzchni 600 m2 zawaliła się pod ciężarem śniegu. Chociaż czasem pracują tam ludzie, w momencie zawalenia w budynku nikogo nie było. Władze i dyrekcja elektrowni zapewnia, że wydarzenie w żaden sposób nie wpłynęło na zwiększenie promieniowania, nie zostało ono nawet zakwalifikowane jako"nadzwyczajne". Te słowa potwierdzają opozycyjni deputowani pracujący w parlamentarnej komisji do spraw Czarnobyla Pierwszy blok elektrowni został otwarty pod koniec 1977 roku. Ostatni czwarty, 6 lat później. To właśnie tam w 1986 roku doszło do eksplozji. Pod naciskiem społeczności międzynarodowej, w grudniu 2000 roku elektrownię zamknięto. Nadal jednak pracują tam robotnicy i inżynierowie którzy odpowiadają za bezpieczne utrzymanie reaktorów. Na miejscu budowany jest także sarkofag, który ma przykryć czwarty, zniszczony w wyniku eksplozji w 1986 roku, reaktor.
Źródło:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... Runal-dachNie ma żadnego niebezpieczeństwa po zawaleniu się części dachu i ścian jednej z maszynowni nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu - przekazała Państwowa Inspekcja Regulacji Atomowej Ukrainy, zapewniając, iż poziom promieniowania nie uległ zmianie.
Dzień wcześniej pod ciężarem śniegu zniszczeniu uległy części ścian i fragment dachu o powierzchni około 600 metrów kwadratowych nad maszynownią przy czwartym reaktorze czarnobylskiej siłowni jądrowej.
- Promieniowanie wokół uszkodzonych konstrukcji budowlanych nie zmieniło się i stanowi 14-20 milirentgenów na godzinę - oświadczyła Inspekcja. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał - podano.
Władze wyjaśniły, że częściowo zniszczony we wtorek obiekt powstał już po katastrofie, do której doszło w Czarnobylu w 1986 roku, i nie należy on do sarkofagu zbudowanego nad czwartym reaktorem po eksplozji sprzed 27 lat.
Wybuch czwartego reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu, który nastąpił 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia ok. 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.
W 2012 roku w Czarnobylu rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch czwartego reaktora tej siłowni. Nowe zabezpieczenie, które buduje francuski koncern Novarka, ma być gotowe w 2015 roku.
Źródło:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,opage, ... aid=1100f5Zdjęcia: